Koronavirusi shtyn afatin e regjistrimit të makinave në Shqipëri

28/02/2020 - 22:07

Shtyhet afati që kanë qytetarët për të regjistruar ndryshimin e pronësisë së mjetit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugor. Shkak për këtë shtyrje pa afat është bërë koronavirusi, i cili ka shënuar disa viktima edhe në Evropë, përfshirë Italinë. Sipas shpjegimit të DPSHTRR, shumë qytetarë që ende nuk kanë regjistruar ndryshimin e pronësisë së mjetit vijnë qëndrojnë në shtete të prekura nga koronavirusi, dhe për shkak të situatës së krijuar ku edhe lëvizjet e qytetarëve janë të reduktuara. Për këtë arsye Drejtoria e Transportit Rrugor ka vendosur shtyrjen e procesit te regjistrimit të pronësisë deri në qetësimin e situatës.

Por çfarë është i gjithë procesi i regjistrimit të ndryshimit të pronësisë së mjetit?

Që nga 15 janari i këtij viti të gjithë qytetarët që kishin shitur një automjet, iu dha e drejta të aplikojnë online për çregjistrimin e mjetit nga emri i tyre pranë DPSHTRR, në rast se blerësi nuk e ka regjistruar mjetin e blerë në emrin e tij. Kjo ishte një risi e këtij viti dhe që i vinte në ndihmë shitësit, që të mos ngarkohej me detyrime të shumta nëse blerësi nuk paguan taksa apo e përdor mjetin për ngjarje kriminale.

Po ashtu iu la afat deri më 28 shkurt personave të tjerë që kishin blerë një automjet, por nuk e kishin regjistruar në emrin e tyre, për ta regjistruar pa u gjobitur. Mos regjistrimi i mjetit dëmton njëkohësisht edhe blerësin, pasi për këtë makinë mund të jetë dhënë ndonjë urdhër ndalimi pas aktit të shit-blerjes.

Duke filluar nga 1 marsi ishte parashikuar që të aplikoheshin gjoba në masën e 10-40 mijë lekë për ata që nuk bëjnë regjistrimin e ndryshimit të pronësisë, por tashmë edhe ky vendim shtyhet për në një moment të dytë. /shqiptarja.com

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në spitalin infektiv ka ndërruar jetë nga infarkti kardiak një paciente 84-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19.

Gati 40 persona vazhdojnë të qëndrojnë mes kufirit shqiptaro-grek në Kapshticë.

Të moshuarit në Durrës janë disiplinuar përsa i përket të dalurit jashtë banesave siç bënin dikur kur nuk rrezikoheshim nga koronavirusi.

Akademia e Shkencave në Shqipëri ka bërë edhe një parashikim në mundshëm lidhur me situatën e COVID-19 në Shqipëri.

Janë bënë kaq shumë ditë që qëndrojmë të izoluar sa me siguri të gjithë e kemi harruar numrin e tyre.

Edmond Prenga është një 39-vjeçar shqiptar që mbërriti në Itali si emigrant, ndërsa tani është pronar i një furre buke në Romë. Ai ka ven

Ambasadorja e SHBA-venë Tiranë, Yuri Kim ka kujtuar përmes një postimi në Facebook 11-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO.

Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar lajmin se mjeku i njohur Roland Xhaxho është shtruar në spitalin Infektiv në Tiranë, pasi ka rezul

Inspektorati Shëndetësor Durrës ka gjobitur sot dy subjekte në qytet pas kontrolleve për zbatimin e masave të qeverisë kundër përhapjes s

Ka shkuar në 18 numri i viktimave të shkaktuar nga COVID-19 në Shqipëri ndërsa 333 persona janë të prekur nga ky virus.