Koronavirusi/ Sipërmarrësi nga Durrësi shpërndan pica falas në SHBA

26/03/2020 - 00:17

Një sipërmarrës nga Durrësi, që prej 23 vitesh jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka ndërmarrë këto ditë një nismë që vlen për t’u përshëndetur.

Ndërsa qyteti i Nju Jorkut është një nga zona më e prekur nga koronavirusi në SHBA, Armand Hysa, i lindur në Maminas, shpërndan pica falas për njerëzit në nevojë, por edhe për stafin mjekësor dhe policët e Nju Xhersit, që janë në ballë të kësaj lufte.

Nismën e tij, Hysa e bëri publike gjatë një lidhje live në emisionin “Opinion”. I shoqëruar edhe nga gazetari Ani Elezi, Hysa tha se kjo nuk ishte hera e parë që ai ndërmerrte një iniciativë të tillë, pasi e kishte bërë edhe vite më parë, kur vendi u godit rëndë nga uraganët.

Sipas Hysës, kontributi i tij në këto ditë të vështira është një formë falenderimi për SHBA-në, vendin që i ka dhënë kaq shumë gjatë këtyre viteve dhe është kthyer në atdheun e tij të dytë.

Hysa tha se do ta vazhdonte iniciativën e tij deri në përfundim të situatës së vështirë të krijuar nga pandemia e koronavirusit. Hysa administron në Nju Xhersi picerinë Big Apple Pizza.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv pacientja 82-vjeçare L. M., nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19.

Rreth 80 shtetas italianë, të cilët kishin mbetur në Shqipëri pas mbylljes së kufijve për shkak të situatës së krijuar prej pandemisë së

Akademia e Shkencave e Shqipërisë ka uruar sot akademiken dhe profesoreshën e njohur të Fakultetit Filologjik, Floresha Dado.

Dezinfektimi i tregut të fruta-perimeve në Durrës do të vazhdojë edhe ditën e nesërme, ndërkohë që vetëm nga data 1 prill ai do të rihape

Mëngjesi i ditës së hënë ka nxjerrë nga izolimi i fundjavës bizneset dhe teksa me shtrëngimin e masavekundër përhapjes së CoVid-19, për n

Në qytetin e Kukësit masat e marra nga qeveria duket se po gjejnë zbatim nga pjesa më e madhe e qytetarëve.

Në vijën e parë të luftës ndaj koronavirusit, jo vetëm në vendin tonë, por në mbarë botën, janë: mjekët, infermierët, zjarrfikësit, polic

Ministria e Shëndetësisë ka ndryshuar një pikë në urdhrin që kufizon lëvizjet në Shqipëri në kuadër të masave për të frenuar përhapjen e

Pas mbylljes me urdhër të bashkisë, është bërë pastrimi dhe dezinfektimi i tregut të fruta-perimeve në Durrës.

Delegacioni Europian në Shqipëri, me anë të një postimi në rrjetin social “Twitter” iu ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve, që në orën 2