KPA lë në fuqi vendimin për gjyqtarin, Alaudin Malaj përjashtohet nga sistemi i drejtësisë

23/02/2021 - 15:44

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e shkallës së parë të vettingut për gjyqtarin Alaudin Malaj. Kështu, Malaj, përjashtohet nga sistemi i drejtësisë për një periudhë 15-vjeçare.

Ish-gjyqtari i Gjykatës së Apelit dha dorëheqjen nga statusi i magjistratit në korrik të këtij viti, duke iu shmangur procesit të vettingut.

Ai ka pasur përplasë edhe me ish-ministrin e brendshëm Fatmir Xhafaj për të cilin kishte dorëzuar kallëzim në Prokurorinë e Posaçme. Përplasjet kanë nisur pasi Malaj ka bërë publik dënimin e vëllait të ish-ministrit Fatmir Xhafaj, Geron Xhafaj në Itali.

Por, ky kallëzim nuk u regjistrua nga SPAK me argumentin se nuk janë gjetur elementët të veprës penale. Përpara se të largohej nga sistemi pa ju nënshtruar procesit të vettingut Malaj paditi në SPAK anëtaren e KPK-së Suela Zhegu për falsifikim të dokumenteve.

Malaj ka një karrierë të gjatë në sistemin e drejtësisë ndërsa është folur edhe për pasurinë e tij.  Ai disponon një pasuri të deklaruar prej 1.7 milionë euro, për të cilën u hetua dhe doli i pafajshëm nga Prokuroria.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

2 muaj më pas, më 25 prill, shqiptarët do t’u drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur anëtarët e rinj të parlamentit dhe forcën polit

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 21 persona nga COVID-19, ndërsa janë konfirmuar 986 raste t

Është zhvilluar me mjete të komunikimit elektronik mbledhja e rradhës e këshillit bashkiak të Durrësit ku u miratuan disa vendime të rënd

Një ditë pasi Prokuroria e Tiranës dha pretencën për Griseldo Kusin, autorin e vrasjes duke kërkuar 21 vjet burgim, prindërit e Indrit Çe

Kryebashkiakja e Durrësit, Emiriana Sako ka inspektuar punimet në kopshtin "Met Hasa" i cili u dëmtua rëndë nga tërmeti.

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka shtyrë vendimin për gjyqtaren Enkelejda Hoxha.

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka shpërndarë në rrjetet e saj sociale një album me foto nga shkolla të ndryshme të v

Strukturat e Policisë Durrës, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kont

Policia e Durrësit ka vënë në pranga dy persona dhe ka shpallur në kërkim një tjetër të cilët akuzohen për një ngjarje të ndodhur në viti

Kryetarja e Komitetit Teknik, njëkohësisht edhe zëvendës ministrja e Shëndetësisë është pyetur nga gazetarët se çfarë masash janë marrë p