KPA shkarkon prokurorin Anton Martini, probleme me deklarimin e pasurisë

10/06/2021 - 15:32

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur të shkarkojë nga detyra prokurorin e njohur Anton Martini, njëherësh kandidat për SPAK.

Edhe pse ai e kaloi shkallën e parë të vetingut në vitin 2020, në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, ishte Komisioneri Publik ai që disa muaj më pas kërkoi shkarkimin e tij.

Mësohet se një nga arsyet e shkarkimit të tij është deklarimi i pasaktë i pasurisë dhe mosjustifikimi i blerjes së banesë së tij.

Martini ka qenë prokuror në Tiranë, si dhe më herët pjesë e Prokruorisë për Krimet e Rënda.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës

Policia kufitare italiane dhe Guardia di Financa kanë arrestuar në portin e Ankonës 5 emigratë të moshave 20 deri në 40-vjeç me kombësi e

Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Durrës është zgjedhur zv/president i Forumit Adriatiko-Jonian të Dhomave të Tregtisë.

Policia e Korçës ka publikuar detaje dhe pamjet e operacionit në fshatin Podgori që çoi në arrestimin e një 23-vjeçari që tentoi të vrist