Kreu i Dhomës së Tregtisë Durrës zgjidhet zv/president i Forumit Adriatiko-Jonian të Dhomave të Tregtisë

11/06/2021 - 21:06

Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Durrës është zgjedhur zv/president i Forumit Adriatiko-Jonian të Dhomave të Tregtisë.

Isteri do ta mbajë këtë pozicion për një periudhë 2-vjeçare, 2021-2023.

President i Forumit është zgjedhur Joze Tomaš, president i Dhomës së Tregtisë së Spilit, Kroaci. 

Forumi i Dhomave të Tregtisë së Adriatikut dhe Jonit është një shoqatë ndërkombëtare, jofitimprurëse që lidh Dhomat e Tregtisë të vendeve që shtrihen në brigjet e Adriatikut dhe Jonit; Itali, Kroaci, Bosnjë dhe Hercegovinë, Mal të Zi, Slloveni, Greqi dhe Shqipëri.

Qëllimi i shoqatës, së themeluar në 2001, falë vullnetit dhe vizionit të dhomave themeluese të tregtisë, ato të Ankonës dhe Splitit, është të forcojë sinergjitë dhe mundësitë për zhvillimin socio-ekonomik të zonës së Adriatikut dhe Jonit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia ka shtyrë masat deri më datë 21 qershor për kufirin me Shqipërinë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 2,916 testime për persona të

Covid-19, i cili prej më shumë se një viti na ka ndryshuar totalisht jetën, nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes te pacien

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës