Krimet e Rënda shpallin moskompetencë për dosjen 184

21/08/2019 - 14:45

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka shpallur moskompetencën për dosjen 184, e njohur si dosja e përgjimeve për zgjedhjet e pjesshme vendore në Dibër, në të cilën eksponentë të PS rezultuan në përgjimet e të përditshmes gjermane "Bild" në skemën e shit-blerjes së votës.

Burime zyrtare konfirmojnë se një muaj më parë ky institucion ka shpallu moskompetencë lidhur me ketë dosje, me argumentin se nuk bëhet fjalë për një grup të strukturuar kriminal dhe ndërhyrja në sistemin zgjedhor nuk është vepër penale që mund të hetohet nga prokuroria për Krime të Rënda.

Prokuroria e Dibrës ka konfirmuar se e ka marrë dosjen në dorëzim, e ka regjistruar atë dhe pritet të përcaktojë edhe prokurorin që do të kryejë hetimet.

Në këtë institucion ushtrojnë funksionin vetëm tre prokurorë, drejtuesja e Prokurorisë dhe dy prokurorë të tjerë. Për faktin se drejtuesja e prokurorisë së Dibrës është në konflikt interesi me një nga personat në hetim, automatikisht ajo deklaron se nuk mund të marrë dosjen në hetim.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkolla “Udha e Shkronjave” ka anuluar vendimin e saj për pezullimin e mësimit pasi Ministria e Arsimit njoftoi se do t’i hiqte licencën.

OSHEE Durrës njofton se në kuadër të investimeve që do të kryhen në rrjetin 110KW Rrashbull-Sallmone (Sukth) do të ndërpritet energjia el

Prokuroria e Posaçme ka vendosur t’i heqë masën e sekuestros së banesës 1 katëshe të Aldo Manishtës nga Shkodra i shpallur në kërkim në l

Kandidatë të shumtë, rreth 60,  do t’i nënshtrohen mesditën e së martës intervistës së strukturuar me gojë në ambientet e Këshillit Bashk

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka mbledhur sot pasdite sërish Task-Forcën e ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve shë

Ditën e enjte, në orën 17.00, do të zhvillohet mbledhja e Këshillit Bashkiak Durrës. Në rendin e ditës janë parashikuar 4 pika. 

Kontrollorët e trafikut ajror në Itali do të zhvillojnë një grevë 24 orëshe të martën, e si pasojë priten anulime apo vonesa të fluturime

Janë kthyer nga Italia dy të mbijetuar nga tërmeti i 26 nëntorit.

Këtë të hënë, Presidenti Ilir Meta kallëzoi penalisht në Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion tre zyrtarë të Ministrisë së Drejtësisë pë

Prej shtatorit të 2017-ës, pajisja e tahografit ka dalë jashtë funksioni në Drejtorinë e Shërbimt të Transportit Rrugor në Durrës, aty ku