Kriza politike, zyrtari amerikan: Zgjidhje brenda kornizës kushtetuese

17/07/2019 - 21:39

Situata politike shqiptare vijon të shqetësojë diplomacinë amerikane. Ndihmës sekretari amerikan i shtetit për Euroazinë Philip Reeker gjatë një konference të Këshillit Atlantik ka deklaruar se Shqipëria duhet të përdorë institucionet e saj në mënyrë që të kalojë situatën politike në të cilën ndodhet.

Sipas zyrtarit të Departamentit Amerikan të Shtetit, bojkoti nuk është ajo që shpresuam të ndodhte. Ndaj diplomati i lartë amerikan apeloi për zgjidhjen e krizës brenda kornizës kushtetuese.

“Shqipëria duhet të përdorë institucionet e saj në mënyrë që të kalojë situatën politike në të cilën ndodhet. Bojkoti nuk është ajo që shpresuam të ndodhte. Ata duhet ta zgjidhin këtë situatë brenda kornizës kushtetuese”, ka deklaruar Reeker.

E pranishme në konferencë ka qenë edhe ambasadorja shqiptare në SHBA Floreta Faber.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mëngjesin e sotëm, veliera “Tiara”, me 4 turistë në bord, kishte ngecur në bregdetin e Durrësit, në afërsi të Sfinksit.

Në mes të panikut dhe frikës së qytetarëve, që vrapuan për të blerë maska dhe dizenfektues për koronavirusin, kryeinspektorja e Inspektor

Tërmeti i 26 nëntorit të vitit të kaluar shkaktoi pasoja shumë të rënda në Durrës, qyteti më i goditur nga fatkeqësia natyrore.

Gradualisht mbi vendin tonë po depërtojnë masat ajrore të paqëndrueshme, të shoqëruara me erë hera-herës të vrullshme më e theksuar përgj

Policia e Shtetit ka ndërmarrë një aksion në të gjithë vendin për kontrollin e serave, tuneleve, reparteve ushtarake, zonave pyjore me që

Qytetarët në Durrës shprehen të habitur për ngjarjen e rëndë që ndodhi sot në qytet ku 63-vjeçari Rruzhdi Tasuni vrau bashkëshorten Hajdi

Ministri gjerman për Europën në Ministrinë e Jashtme gjermane, Michael Roth është shprehur me besim, se BE në mars do të marrë një vendim

Nahet nga jeta në moshën 99-vjeçare Nexhmije Hoxha, e veja e diktatorit Enver Hoxha.

Regjisori Robert Budina ka reaguar pas dështimit të negociatave të Bashkisë së Tiranës me privatin për Teatrin Kombëtar në Tiranë