Kryebashkiakja e Durrësit inspekton pallatet që do të prishen, jep detaje për procesin e rindërtimit (FOTO)

29/06/2020 - 21:58

Kryebashkiakja e Durrësit ka inspektuar nga afër ditën e hënë, disa nga pallatet, të cilat do të shemben në njësinë administrative të Manzës, për t’i hapur rrugë procesit të rindërtimit në këtë zonë. Në mbledhjen e ditës së enjte të javës së kaluar, Këshilli Bashkiak miratoi shembjen e 9 pallateve në këtë njësi administrative, pasi akt-ekspertizat e Institutit të Ndërtimit përcaktonin shembjen e tyre.

Në një postim në faqen zyrtare të bashkisë Durrës në rrjete sociale theksohet se kryebashkiakja Emiriana Sako është takuar me banorët e kësaj zone për t’i informuar për procesin e rindërtimit dhe njëkohësisht ka premtuar se shumë shpejt do të nisë puna për rindërtimin  banesave individuale.  

“Kryebashkiakja e Durrësit Emiriana Sako ka zhvilluar takime me banorët e Manzës të dëmtuar nga tërmeti i nëntorit dhe i ka informuar lidhur me operacionin e rindërtimit në këtë zonë.

E shoqëruar nga kreu i njësisë administrative Muharrem Sula ka inspektuar disa prej pallateve që do të prishen në këtë zonë.

Në njësinë administrative të Manzës do të shemben 9 pallate sipas ekspertizës së thelluar të Institutit të Ndërtimit ndërkohë që shumë shpejt do të nisë puna për rindërtimin e banesave individuale”,
- shkruhet në postimin e bashkisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënd

Komisioni i Venecias shprehu kritika të forta ndaj shumicës për mënyrën se si u veprua me ndryshimet kushtetuese që prekin zgjedhjet, të

Greqia shtyn hapjen e pikës kufitare të Kapshticës dhe 10 ditë të tjera.

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga vranësira të cilat do të sjellin reshje në pjesën më të madhe të territorit.

Diplomatja gjermane Helga Schmid ka marrë konsensusin për t’u emëruar sekretare e re e përgjithshme e Organizatës për Sigurinë dhe Bashkë

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme, Maria Adebahr, tha të mërkurën (02.12) në konferencën e rregullt në Berlin se po punojmë me

Nga janari kontrolli teknik i makinave do të bëhet nga Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor,  pas përfundimit të kontratës me ko

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizj

Shqipërisë i është rekomanduar së fundmi që të zgjerojë vëmendjen e saj drejt ekonomisë blu duke e cilësuar këtë pjesë si një shtyllë të

Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijua