Kryebashkiakja Sako takon përfaqësuesit e shoqatave të arumunëve (FOTO)

14/08/2019 - 13:11

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit Valbona Sako ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e shoqatave kombëtare dhe lokale të arumunuvë.

Kreu i arumunëve të Shqipërisë Valentin Mustaka, kryetari i arumunëve të Durrësit Petraq Jorgoni dhe përfaqësues të tjerë të arumunëve shprehën dëshirën për të thelluar bashkëpunimin me Bashkinë e Durrësit në ruajtjen dhe promovimin e vlerave të arumunëve.

Po kështu kreu kombëtar i arumunëve Mustaka i ka dhuruar kryebashkiakes Sako disa libra studimorë në lidhje me arumunët që ndodhen në Shqipëri dhe kontributin e tyre për vendin tonë por edhe për Durrësin.

Nga ana e saj kryebashkiakja Sako garantoi mbështetjen e institucionit të Bashkisë për këtë shtresë duke deklaruar se arumunët e Durrësit kanë dhënë dhe japin kontributin e tyre për qytetin ashtu si të gjithë qytetarët e tjerë. 

"Gjithashtu unë mirëpres shqetësimet dhe nevojat tuaja", -deklaroi Sako- "dhe atë çfarë duhet bërë më mirë ashtu siç mirëpres shqetësimet nga të gjithë qytetarët e Durrësit."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tërmeti i 26 nëntorit ka nxjerrë zbuluar bëmat e ndërtuesve me pallatet shumëkatëshe në qarkun e Tiranës, Durrësit dhe Lezhës.

Shqipëria po kalon ditë të vështira që pas goditjes së tërmetit të 26 nëntorit, i cili la pas dhjetëra viktima, qindra të plagosur dhe dë

Janë me qindra familjet durrsake që vazhdojnë të paraqiten çdo ditë para bashkisë së Durrësit për të paraqitur dokumentacionin e nevojshë

Qiratë e banesave janë rritur në Durrës pas tërmetit të 26 nëntorit.

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, dhe e ngarkuara me punë e SHBA-ve, Leyla Moses-Ones zhvilluan sot një takim me P

Rruga "Aleksandër Goga" nga Spitalla në Porto Romano është një prej nyjeve më të rrezikshme për të qarkulluar.

Ditën e nesërme Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të bëjë transferimin e prokurorëve të mbetur te Prokuroria e Shkallës së Parë për Krime

Kreu i Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare Ilir Zela ka dhënë dorëheqjen duke u larguar për arsye personale nga detyra.

I shoqëruar nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku, Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio ka mbërritur në k