Kryebashkiakja Sako takon përfaqësuesit e shoqatave të arumunëve (FOTO)

14/08/2019 - 13:11

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit Valbona Sako ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e shoqatave kombëtare dhe lokale të arumunuvë.

Kreu i arumunëve të Shqipërisë Valentin Mustaka, kryetari i arumunëve të Durrësit Petraq Jorgoni dhe përfaqësues të tjerë të arumunëve shprehën dëshirën për të thelluar bashkëpunimin me Bashkinë e Durrësit në ruajtjen dhe promovimin e vlerave të arumunëve.

Po kështu kreu kombëtar i arumunëve Mustaka i ka dhuruar kryebashkiakes Sako disa libra studimorë në lidhje me arumunët që ndodhen në Shqipëri dhe kontributin e tyre për vendin tonë por edhe për Durrësin.

Nga ana e saj kryebashkiakja Sako garantoi mbështetjen e institucionit të Bashkisë për këtë shtresë duke deklaruar se arumunët e Durrësit kanë dhënë dhe japin kontributin e tyre për qytetin ashtu si të gjithë qytetarët e tjerë. 

"Gjithashtu unë mirëpres shqetësimet dhe nevojat tuaja", -deklaroi Sako- "dhe atë çfarë duhet bërë më mirë ashtu siç mirëpres shqetësimet nga të gjithë qytetarët e Durrësit."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"News24" ka siguruar videot e kamerave të sigurisë të lokalit ku ndodhej mesditën e 9 prillit, pejani Ragip Hajdini, një prej të dyshuarv

Drejtoria e Burgjeve i ka miratuar lejen Kostandin Xhuvanit për të marrë pjesë në ceremoninë e lamtumirës së babait të tij, Gjergj Xhuvan

Shqiptari Petrit Likaj ka pranuar vrasjen e vajzës së tij 20-vjeçare, Sabrinës, ngjarje e ndodhur në muajin korrik në qytetin Adelaide në

Ambasada e Shteteve të  Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka publikuar një video, ku tregon mënyrën se si do të funksionojë Struktura e Pos

Mbi 139 mijë udhëtarë me afro 34 mijë autovetura kanë shfrytëzuar tragetet e linjës nga porti i Durrësit gjatë periudhës 1 - 15 gusht 201

Sipas MeteoAlb, orët e paradites mbeten në ndikimin e motit të kthjellët në të gjithë vendin, përjashtuar zonat veriore ku do të ketë vra

Dhuna ndaj turistëve spanjollë dhe video me pamje si në filmat aksion ku pronari i lokalit “Panorma” në Porto Palermo, Mihal Kokëdhima ka

Është liruar nga burgu kreu i FRPD-së, Arvit Bushati, pasi dhjetëra mbështetës të Partisë Demokratike protestuan para komisariatit të pol

Nëse mendoni se i nxehti ekstrem kaloi, gaboheni! Kjo javë do të rikthejë temperaturat përvëluese.

Dy turistet e humbura në Alpet shqiptare janë gjetur.