Kryeinspektori i Përgjithshëm i ISHSH-së: Njerëzit janë ndërgjegjësuar, Shqipëria do ia dalë

30/03/2020 - 17:37

Në qytetin e Kukësit masat e marra nga qeveria duket se po gjejnë zbatim nga pjesa më e madhe e qytetarëve. Gjatë monitorimit të Kryeinspektorit të Përgjithshëm të Inspektoratit Shëndetësor Shtetëror, Shkëlqim Hajdari, vlerëson se qytetarët janë ndërgjegjësuar dhe se vetëkarantinimi është mënyra e duhur për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.  

"Angazhimi i përbashkët qeveri-pushtet lokal po tregon se jemi njerëz të ndërgjegjshëm, jemi evropian sa i përket trajtimit të epidemisë, sepse ndryshe nga shumë vende europiane, qytetarët e Shqipërisë janë përshtatur kushteve të vështira që ka vetëkarantinimi dhe po durojnë fort edhe ata që janë në pamundësi ekonomike. Në fund të kësaj epidemie Shqipëria do të dal ndër vendet më pak të dëmtuara nga koronavirusi, me këto masa të forta ne do ta kalojmë pa dëmtime", shprehet Hajdari.

Shkëlqim Hajdari ka inspektuar edhe pikat kufitare për të pare nga afër zbatimin e masave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu informon se në javën e parë të kthimit në normalitet të sistemit shënd

Opozita u angazhua sërish sot që të bëjë gjithçka sa i takon asaj për të përmbyllur reformën zgjedhore brenda datës 31 maj.

Më 29 maj mbyllet viti shkollor, një vit ky i pazakontë, i zhvilluar muajt e fundit online, për shkak të masave parandaluese për prekjen

Kur u bë e qartë se semestri i dytë i vitit akademik 2019-2020 do të devijonte nga përfundimi i tij normal dhe universitetet kaluan në më

Banorët e kompleksit “Jedas” në Durrës kanë protestuar para bashkisë së qytetit paraditen e sotme pasi kërkojnë sqarim lidhur me procedur

Ambasada amerikane në vendin tonë ka dalë sot me një deklaratë ku në fokus është reforma në drejtësi.

Meteorologia Adjola Bani, në një lidhje direkte me  edicionin e lajmeve në Ora News ka treguar si do jenë temperaturat gjatë kësaj jave d

Ministria e Drejtësisë me anë të një akti normativ, propozon që të nisin gjyqet në vend me rregullat e Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 25 persona.

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka konfirmuar në detyrë komandantin e Gardës së Republikës, Gramoz Sako.