Kryesia e shoqatës "Durrësi Autokton" takon Metën: I propozuam të dekorojë Vangjel Toçin me titullin "Nderi i Kombit"

14/01/2021 - 15:08

Kryesia e shoqatës "Durrësi Autokton" ka zhvilluar sot një takim me Presidentin Ilir Meta.

Përmes një postimi në Facebook, shoqata njofton se i ka propozuar Metës të vlerësojë arkeologun Vangjel Toçi duke e dekoruar atë me titullin e lartë "Nderi Kombit".

POSTIMI I PLOTË

Kryesia e shoqatës "Durrësi Autokton" e përfaqësuar nga kryetari i saj Z. Abdulla Deliallisi, Prof. Shpëtim Kodra dhe Doktoresha Eda Harizi, zhvilloi një takim me presidentin e republikës të Shqipërisë SH.T.Z. Ilir Meta.

Kryetari i shoqatës Abdulla Deliallisi e njohu me aktivitetin dhe programin e shoqatës "Durrësi Autokton" ku presidenti e vlerësoi kontributin e lart të kësaj shoqate për mbrojtjen dhe promovimin e vlerave qytetare.

Kryesia e shoqatës "Durrësi Autokton" i propozoi presidentit të republikës të vlerësonte figurën e shquar të babait të arkeologjisë shqiptare Z. Vangjel Toçit duke e dekoruar atë me titullin e lartë "Nderi Kombit".

Presidenti Ilir Meta tha se do të mbështetse çdo hap të shoqatës "Durrësi Autokton" dhe do të bashkëpuntonte ngushtë për të mbrojtur vlerat e qytetit bregdetar të Durrësit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Eloida Goxhi është zgjedhur ditën e sotme anëtare e KLP-së, duke zënë vendin e Besnik Canit.

Këshilli Bashkiak Durrës ka zhvilluar sot mbledhjen e rradhës me mjete të komunikimit elektronik dhe ka miratuar disa vendime të rëndësis

Privatizimi i varrezave të Durrësit mund të jetë tashmë çështje muajsh.

Prokurorët do të votojnë ditën e sotme për të zgjedhur dy anëtarë të KLP për vendet që kanë mbetur bosh që prej marsit.

Reshjet e shumta në të gjithë vendin kanë sjellë rritje të prurjeve në Kaskadën e Drinit.

Gjykata e Tiranës ka vendosur masën "arrest me burg" për infermieren Ronida Hysi, e cila është arrestuara dy ditë më parë nga policia e k

Mesditën e sotme do të zhvillohet me mjetet e komunikimit elektronik mbledhja e radhës e Këshillit Bashkiak Durrës.

Finalizohet operacioni policor antidrogë në Durrës i koduar "Tranzit", sekuestrohen rreth 8 kg cannabis sativa, arrestohen në flagrancë 2

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot me diell në të gjithë territorin.

Viti 2020 solli një tablo të zymtë përsa i takon korrupsionit në botë, ku shumica e vendeve ka bërë pak ose aspak përparim në drejtim të