Kryhet akt konstatimi në godinat universitare në Durrës, ekspertët: Ndërtesat nuk...

06/12/2019 - 12:19

Drejtuesit e universitetit të Durrësit janë njohur sot zyrtarisht me akt konstatimin e ekspertëve të Institutit të Ndërtimit për të treja godinat universitare.

Sipas ekspertëve shqiptarë dhe italianë ndërtesat nuk kanë pësuar dëme nga tërmeti i 26 nëntorit dhe janë të sigurta për të mirëpritur stafin dhe studentët më 9 dhjetor.

POSTIMI I PLOTË

Senati Akademik dhe Rektorati i Universitetit "Aleksandër Moisiu" Durrës, u njohën sot zyrtarisht me akt konstatimin e ekspertëve të Institutit të Ndërtimit për të treja godinat universitare.

Sipas verifikimeve të specialistëve shqiparë dhe italianë, ndërtesat nuk kanë pësuar dëme dhe janë të sigurta për të mirëpritur stafin dhe studentët.

Nisur nga sa më sipër, u mor vendimi që procesi mësimor të fillojë ditën e hënë, më datë 9 dhjetor.

#UAMD

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shqipëria renditet e treta në botë për përdorim e lartë të kokainës, ku sipas Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin, 2.5% e

Sot vendi ynë do të mbizotërohet nga alternime vranësirash dhe kthjellimesh por që mundësitë për reshje janë të pakta.

Është shtyrë për në muajin shkurt publikimi i një metodologjie të re të Komisionit Evropian, e cila ka për qëllim të ndryshojë mënyrën e

Automjetet e policisë pritet që ti nënshtrohen një ndryshimi për sa i përket pamjes së jashtme.

Ambasadorja e re e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar për herë të parë si kryediplomate në vendin tonë.

OSBE-ja ka reaguar pas raportit të fundit të Transparency International për vitin 2019, i cili tregonte se vendi ynë ka humbur 7 pozicion

Gazetari Artan Hoxha dhe kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, pasditen e sotme kanë shkuar në SPAK për të dhënë shpjegime në lidhje me

Gazetari Artan Hoxha, i cili bëri publike videon ku kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla duket duke pirë kokainë, ka dalë nga prokuroria

Të tjera lëkundje tërmeti janë ndjerë pasditen e sotme, në orën 17.57. Epiqendra ka qenë në rrethin e Korçës.

Ditën e sotme, mediat raportuan se Ministria e Arsimit ka mbyllur shkollën “Saadi” që ushtronte aktivitet prej disa vitesh në Tiranë.