Lajm i mirë për bregdetin shqiptar, britanikët heqin nga hartat shënimin "ish-zonë e minuar" (FOTO)

18/01/2020 - 12:40

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ka njoftuar përmes një postimi në rrjete sociale lajmin e mirë, se që nga fillimi i vitit, në hartat e prodhuara nga Zyra e Hidrografisë së Britanisë së Madhe, Shqipëria nuk cilësohet më bregdet i minuar.

Pavarësisht përpjekjeve të vendit tonë, në hartat e prodhuara nga institucioni britanik, që pas Luftës së dytë Botërore, bregdeti shqiptar mbante shënimin “Formed mined zone” (ish-zonë e minuar).

Prodhimi i hartave pa pasur më shënimin famëkeq për bregdetin shqiptar është për ministren Xhaçka “një vendim pozitiv me efekte të mëdha, veçanërisht në zhvillimin e turizmit detar në Shqipëri”.

Ndërkohë, në një komunikim zyrtar që komandanti i Flotës Detare shqiptare, Artur Meçollari, ka pasur me autoritetet britanike në muajin tetor të vitit të kaluar, pala shqiptare ka renditur të gjitha ndërhyrjet e realizuar ndër vite, nga 1947 e deri në vitet e fundit për pastrimin e bregdetit nga minat e Luftës së dytë Botërore.

Ndër të tjera, në komunikimin zyrtar theksohet se që nga viti 1947 kanë nisur operacionet e Marinës Shqiptare për të pastruar kanalin e Korfuzit, ndërsa në vitet 1953 dhe 1960 është pastruar e gjithë sipërfaqja e ujërave detare të vendit tonë.

Në letër, Meçollari thekson gjithashtu, se që nga koha e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, vendi ynë ka mikpritur periodikisht anijet e Aleancës Euroatlantike në portet shqiptare, ndërkohë që edhe shtrimi i tubacioneve të gazsjellësit TAP në det në 3 vitet e fundit, provoi që ujërat e Shqipërisë nuk përbëjnë rrezik.

Në fund të letrës, Komandant Meçollari i bën apel autoriteteve britanike që përditësojnë hartat e tyre dhe të heqin shënimin “Formed mined zone” (ish-zonë e minuar) për bregdetin shqiptar.

Komunikimi mes autoriteteve detare të Shqipërisë dhe Zyrës së Hidrografisë së Britanisë së Madhe ka dhënë më në fund rezultatin e shumëpritur për palën shqiptare.

Postimi i plotë:

Që prej 2 Janarit 2020, në hartat e prodhuara nga Zyra e Hidrografisë së Britanisë së Madhe, Shqipëria nuk cilësohet më si bregdet i minuar. Për më shumë se 40 vjet, kjo zyrë, në hartat e publikuara prej saj, të përdorura gjerësisht nga lundërtarët, ruante shënimin “Formed mined zone” (ish zonë e minuar) për bregdetin shqiptar. Falë studimeve profesionale në terren, të Shërbimit Hidrografik të Forcës Detare Shqiptare dhe komunikimit me Zyrën e Shërbimit Hidrografik të Britanisë së Madhe, bregdeti shqiptar nuk përfaqëson asnjë rrezik për lundrim. Këtë fakt e konfirmon, drejtori Ekzekutiv i Zyrës Hidrografike në Britaninë e Madhe, Admiral Tim Lowe, zyra e të cilit ka botuar edhe këtë hartë përfundimtare. Një vendim pozitiv me efekte të mëdha, veçanërisht në zhvillimin e turizmit detar në Shqipëri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përkeqësimi i motit në Durrës, me detin e trazuar kanë nxjerr në afërsi të bregut Velierën me emrin "Tiara" në zonën e Currilave, në afër

Një 39-vjeçar në Tiranë ka përfunduar nën akuzë në gjykatën e kryeqytetit, pasi i ka prerë flokët gruas në mënyrë që ajo mos të dilte dhe

Gëzim Çela bënte një ecje të përditshme buzë detit në Durrës, deri atëherë kur në shëtitoren bregdetare të qytetit filluan punimet e riko

Ministria e Shëndetësisë informon se në mbrëmje ka përfunduar testimi i pesë rasteve të dyshuara për koronavirusin COVID-19, të cilat kan

Ka ndërruar jetë 45-vjeçari nga Skrapari i cili u soll ditën e sotme në Tiranë për shkak të problemeve të rënda me rrugët e frymëmarrjes.

Pas mbledhjes së pasdites së sotme të Komitetit Teknik të Ekspertëve, me fokus masat paraprake për parandalimin dhe përhapjen e koronavir

Policia Bashkiake e Durrësit bën një apel për të gjithë qytetarët dhe subjektet private, që hedhin mbeturina në mënyrë abuzive.

Pas dorëheqjes nga detyra e drejtorit të Spitalit të Kavajës, Përparim Daiu ka dhënë detaje nga vendimi i tij.

Jep dorëheqjen drejtori i spitalit të Kavajës Përparim Daiu.

Shefja e Poliklinikës së Specialiteteve, Ardiana Hate, thotë për DurrësLajm se bota është përballur me viruse të ndryshëm çdo sezon dimër