Lajm i mirë për të gjithë pushuesit në Durrës (VIDEO)

Postuar: 20/07/2018 - 19:52

   Të gjithë kullat e vrojtimit kanë ngritur flamurin jeshil këtë fundjavë. Pushuesit e çdo moshe mund të notojnë pa asnjë rrezik përgjatë vijës bregdetare të Durrësit. Pjesa më e madhe e subjekteve hoteliere në vijën bregdetare të Durrësit kanë vendosur sinjalistikën detare, një prej kushteve të përcaktuara për sigurinë e pushuesve në det.

Iliri është një 40-vjeçar, i cili prej 10 vjetësh, çdo sezon veror, bën punën e vrojtuesit të plazhit. Ai thotë se qëndron duke vrojtuar pushuesit dhe mjetet argëtuese të lundrimit, për të siguaruar jëtën e tyre.

Pushuesit duan siguri e qetësi. Ata thonë se nuk e kanë vene re më parë sinjalistikën detare, të vendosur vetëm kohët e fundit në plazh.

Ka edhe shumë të huaj kryesisht të Evropës Juglindore që thonë se ndjehen të sigurt e vijnë vazhdimisht në plazh me miqtë dhe familjen.

Vija bregdetare në Durrës mbetet më e frekuentuar për shkak se deti është mjaft i cekët dhe favorizon pushuesit e të gjitha moshave, e kryesisht fëmijët e vegjël.

Përgjatë vijës bregdetare në Durrës mjund të ecësh dhjetera metra në ujë deri sa të arrijë thellësia 1.5 metra. Pavarësisht kësaj rastet e mbytjeve në det kanë qënë të shumta.

Të rinjtë janë ndeshur me rryma detare në thellësi, ndërsa të moshuarit kanë humbur jetën kryesisht prej sulmeve në zemër, në momentin që janë të djersitur dhe ndeshen me ujin e ftohtë pohojnë mjekët.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është mbyllur të mërkurën pas një pune intensive, e cila zgjati më shumë se 5 muaj cikli i parë i Akademisë së Lidershipit.

Ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë të interesuarit, të cilat duan të dinë rreth paisjes

Të gjithë ata që nuk mundën të pushojnë në verë, fillim-vjeshta ka qenë e përsosur për të pushuar në bregdet.

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ishte sot i pranishëm në aktivitetin “Lufta kundër trafikimit dhe mbajtjes së armëve” ku prezantoi s

Kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku, ka prezantuar raportin e përgjithshëm të Prokurorisë për vitin 2017.

Drejtoritë dhe komisariatet në të gjithë vendin kanë marrë urdhër nga Tirana për organizimin e ri, “Zonat Policore”.

Me shterimin e listës së parë prioritare me 57 prokurorë dhe gjyqtarë të niveleve të larta, përkatësisht edhe kandidatë për dy organet kr

Shqipëria do të vijojë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, më të theksuara në zonat qëendrore dhe jugore.

   I rrezikshmi i Vlorës, Taulant Manaj (Beqiri) i cili u la i lirë në muajin gusht me një vendim të gjyqtares Herila Çela, i shpëton sër

   Një grup i FNSH-së, të maskuar me një makinë civile kanë ndaluar në mënyrë të befasishme në disa rrugë kryesore në Durrës duke ushtrua