Legalizimi i kanabisit, eksperti Blickman: Detajet e propozimit të paqarta, më bëjnë të dyshoj

25/05/2020 - 10:38

Tom Blickman, një ekspert i reformës së politikës së drogës në Institutin Transnacional me qendër në Amsterdam, ka komentuar vendimin e qeverisë shqiptare për legalizimin e kanabisit në vend.

Ai shprehet se detajet e propozimit për legalizimin e kanabisit janë ende të paqarta, dhe se përfshirja e këshilltarëve të huaj në hartimin e tij, e bën që të dyshojë se me këtë propozim, do të përfitojnë kompanitë e huaja dhe jo kultivuesit e e vegjël që janë përfshirë në tregun e paligjshëm.

Blickman tha se përdorimi i kanabisit për arsye mjekësore për tregjet evropiane duhet të përputhet me standarde të larta rregullatore dhe se me një numër në rritje të shteteve që përpiqen të fillojnë me këtë veprim, çmimet mund të bien dhe fitimiet e shteteve do të ulen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni për Ekonominë dhe Financat, dhe deputetët e Qarkut të Durrësit, nën drejtimin e kryetares së Komisionit, znj.

Komisioni Evropian ka prezantuar vlerësimin e tij për përmbushjen e kërkesave për mekanizimin e mbajtjes së liberalizimit të vizave me Sh

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg 56-vjeçarin me iniciale R.S., i cili akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave të mitur

Sot u zhvillua mbledhja e dytë e Komitetit Rajonal për Zhvillimin e Turizmit, nën drejtimin e Prefektit të Qarkut Durrës Roland Nasto, ku

COVID-19 futet në gjykatën e posaçme kundër krimit e korrupsionit duke pezulluar proceset gjyqësore për ditën e sotme, pasi ka prekur një

Ushtria shqiptare ka zhvilluar dje një operacion për pastrimin e ishullit të Sazanit nga municionet luftarake të depozituara atje ndër vi

Ambasada gjermane në Shqipëri paralajmëron qytetarët e saj lidhur me udhëtimet drejt vendit tonë duke paraqitur kornizën e situatës me pa

Nga 90 rastet e reja me koronavirus të identifikuar në të gjithë vendin, 15 janë regjistruar në Durrës.

Vijon të rritet frikshëm numri i të infektuarve me koronavirus në Shqipëri, ku gjatë 24 orëve të fundit është regjistruar një tjetër reko