Leksion i hapur për emigracionin në UAMD nga profesor Garcia nga SHBA (VIDEO)

Postuar: 17/05/2018 - 16:04

Mes prillit dhe shtatorit të vitit 1980, më shumë sesa 120,000 kubanë u larguan nga atdheu i tyre nën diktaturën e Fidel Castros drejt lirisë. Nga porti i vogël i Marielit ata udhëtuan me anije përmes ngushticave të Floridas dhe pushtuan brigjet amerikane. Që kjo ngjarje të mos harrohej, Prof. As. Dr. José Manuel Garcia nga Florida Southern College, që në kohën e këtij eksodi ishte adoleshent, ka shkruar librin "Zëra nga Marieli", ku ka mbledhur historitë gojore të këtyre emigrantëve.

Libri, i publikuar vetëm dy muaj më parë, është plotësim përmbajtësor i dokumentarit me të njëjtin titull që ka fituar tre çmime të rëndësishme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

I ftuar në katedrat më të rëndësishme për të folur rreth historisë së tij personale, por edhe rrëfyer eksodin më të madh të Amerikës Latine, Prof. Garcia mbajti sot një leksion të hapur me studentë të Fakultetit të Shkencave Politike në Universitetin "Aleksandër Moisiu" të Durrësit.

Ai rrëfeu historinë e emigrimit të tij kur ishte adoleshent dhe peripecitë e realizimit të dokumentarit pas 30 vitesh, për të cilin iu desh të hynte ilegalisht në Kubë. Sipas profesorit, "numri i lartë i emigrantëve që udhëtuan nga Kuba drejt Floridës iu tregonte qartë Shteteve të Bashkuara, por edhe botës mbarë pakënaqësinë e njerëzve me regjimin e Castros dhe revolucionin e tij".

"Zëra nga Marieli ka përmbledhur historitë e përvojat e “marielito”-ve (emigrantëve të nisur nga Marieli) nga të gjitha rrugët e jetës. Janë rrëfenja të zhgjëndrrave, dashurisë për familjen dhe atdheun, si dhe shpresës për një të ardhme më të mirë. Bash ashtu si historia e shumë shqiptarëve të eksodit masiv të viteve '90.  Këto ngjarje duhen të tregohen  në mënyrë që të rinjtë të njihen me këtë pjesë të historisë, por dhe që ngjarje të tilla të mos përsëriten më", e përfundoi fjalën e tij prof. Garcia.

Studentët e pranishëm e ndoqën me vëmendje leksionin e hapur dhe shprehën interesin e tyre për të lexuar librin, një kopje e të cilit gjendet tashmë në Bibliotekën e Universitetit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ishte sot i pranishëm në aktivitetin “Lufta kundër trafikimit dhe mbajtjes së armëve” ku prezantoi s

Kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku, ka prezantuar raportin e përgjithshëm të Prokurorisë për vitin 2017.

Drejtoritë dhe komisariatet në të gjithë vendin kanë marrë urdhër nga Tirana për organizimin e ri, “Zonat Policore”.

Me shterimin e listës së parë prioritare me 57 prokurorë dhe gjyqtarë të niveleve të larta, përkatësisht edhe kandidatë për dy organet kr

Shqipëria do të vijojë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, më të theksuara në zonat qëendrore dhe jugore.

   I rrezikshmi i Vlorës, Taulant Manaj (Beqiri) i cili u la i lirë në muajin gusht me një vendim të gjyqtares Herila Çela, i shpëton sër

   Një grup i FNSH-së, të maskuar me një makinë civile kanë ndaluar në mënyrë të befasishme në disa rrugë kryesore në Durrës duke ushtrua

   Departamenti amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin vjetor për terrorizmin në botë për vitin 2017.

Qeveria ka vendosur sot miratimin e vendimit për krijimin e Shkollës së Drejtorëve të Institucioneve të Arsimit Parauniversitar”, institu

Sot është organizuar hedhja e një shorti për të zgjedhur prokurorin që do të paraqesë pretencën për Emiljano Shullazin.