Lihet në burg polici i burgut të Durrësit, vrau Dritan Haxhollin në Kavajë (VIDEO)

13/10/2019 - 13:10

Bledar Toçi, shefit të sigurisë së brendshme të burgut të Durrësit, iu komunikua masa e sigurisë “arrest me burg” për vrasje me dashje.

Bledar Toçi, i cili akuzohet për vrasjen e Dritan Haxhollit, iu komunikua masa e sigurisë në ambientet e spitalit të Durrësit, aty ku po mbahet nën kujdesin e mjekëve, për shkak të gjendjes së tij shëndetësore, pasi gjatë ngjarjes mbeti edhe vetë mbeti i plagosur.

Në seancën e mbajtur me dyer të mbyllura për mediat, 36-vjeçari nuk ka folur, por nëpërmjet avokatit të tij Luan Mansaku, ka pohuar se gjithçka ka ndodhur në kushtet e vëtëmbrojtjes.

Avokati sqaron se fillimisht kundrejt Bledarit, Dritan Haxholli ka qëlluar dy herë, ndërsa në kushtet e vetëmbrojtjes ai ka qëlluar më pas mbi 41-vjeçarin duke e lënë të vdekur.

Për këtë ai ka kërkuar një mase sigurimi më të lehtë, arrest shtëpie, por që nuk është marë parasysh nga trupi gjykues duke e lënë në burg. Avokati mbrojtës tha se do ta apelojnë vendimin, ndërsa akuza e dytë ajo e trafikim dhe shitje e lendeve narkotike ende nuk është sqaruar. 

Arrestimi i Toçit erdhi pas ngjarjes që ndodhi brenda në shtëpinë e Marsides Qatjas, aty ku u vra Dritan Hoxholli dhe mbeti i plagosur vetë efektivi i burgut.

Edhe Marsida Qatja, e cila dyshohet se është shkaku për krimin e pasionit, ka deklaruar se Dritan Haxhollit iu bllokua kallashnikovi pasi në të kundërt ai do të vriste të gjithë. Reagimin e Bledar Toçit, të cilin thotë se e ka mik, e konsideron heroik dhe në media deklaroi se “ai duhet të ngrihet në detyrë”.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni i Venecias duket se i ka dhënë një “shuplakë” tjetër mazhorancës, pasi i dha të drejtë Metës për emërimet në KED.

Gjykata e Posaçme e Apelimit ka hequr masën e pezullimit për gjyqtarin e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Luan Daci duke i dhënë të drejt

Një ditë pas shembjes së pallatit 6-katësh në lagjen nr.11, bulevardi "Dyrrah" tashmë është i lirë për qytetarët e Durrësit.

Pas 10 ditësh, banorët e kompleksit "Jedas" në Durrës janë rikthyer protestës para bashkisë së qytetit mëngjesin e sotëm.

Një granatë e paplasur është gjetur afër Drejtorisë së Policisë Tiranë teksa punonjësit e UKT po gërmonin për një kanal.

Paga e luftës ka mbledhur pranë drejtorisë së Tatim Taksave mesditën e sotme reth 100 punonjëse të fasonerisë "The Star" në Durrës.

Kolapsi mjedisor që ka përfshirë Durrësin në prag të sezonit turistik me çështjen e mbetjeve urbane, shqetëson jo pak banorët e këtij qyt

"Më shumë se 40 mijë receta me rimbursim kanë marrë falas pacientët kronikë në këto muaj të epidemisë së COVID19 në vendin tonë, krah

Pas punonjësve të policisë, në pension të parakohshëm do të dalin njerëzit e Shërbimit Informativ Shtetëror, institucioni kryesor i sekre

Kryeqyteti do të ketë mungesë të furnizmit me ujë gjatë fundjavës.