Lirimi i Endrit Dokles, gazetari: Shteti është çmendur, është zgjidhur nga ushkurët!

15/01/2020 - 13:29

"Shteti është çmendur, është zgjidhur nga ushkurët!", kështu shkruan në Facebook gazetari Mentor Kikia lidhur me vendimin e gjyqtares Enkeleda Hoxha, në Gjykatën e Krujës, për lirmin e Endrit Doklës një ditë më parë.

Duke risjellë në vëmendje rastin e tre javëve më parë në Elbasan, ku gjykata liroi një person të rrezikshëm të dënuar me 25 vjet burg dhe rastin e Dritan Dajtit për të cilin Kikia shkruan se e nxorrën me leje për të pirë kafe në Bllok, gazetari thotë se KLGJ duhet të ndalojë këto raste skandaloze.

POSTIMI I PLOTË

Shteti është çmendur, është zgjidhur nga ushkurët!

Historianët duhet të mbajë shënim, pasi kjo “epokë” duhet dokumentuar. Do tu duhen të fakte atyre që do të vijnë pas nesh ndryshe nuk do ta besojnë. Shteti është lëshuar i tëri. Jo thjeshtë të vjedhë kush të vjedhë. Po hapen dyert e burgjeve...

Një gjyqtare në Krujë del mbi Gjykatën e Lartë dhe rrëzon dënimin me burgim të përjetshëm për një eksponent të botës së krimit. Një anëtar i bandës së Durrësit, ishte denuar me vendim të formës së prerë, nga Gjykata e Shkallës së Tretë, me burgim përjetë. Por pas 16 vjetësh, një gjyqtare, e “Shkallës së Katërt” në Krujë e hedh poshtë këtë vendim, duke e ulur dënimin në 25 vjet. Pastaj, një matematikë e thjeshtë: Ca vite amnisti, ca vite ia konverton në shërbim prove dhe dera e burgut u hap.

Tre javë më parë, një tjetër gjykatësve e “shkallës së katërt” në Elbasan liroi, në të njëntën mënyrë, një tjetër person të rrezikshëm, i dënuar me 25 vjet burg.

Ndërsa një tjetër të fortë, e nxjerrin me “leje” nga burgu për të pirë kafe në Bllok.

Por dje ama, shteti dërgoi në burg një fshatar në Arapaj të Durrësit, sepse po bënte një mur mbrojtës meqë kishte rrëshkitur toka e po i shembej shtëpia.

KLGJ duhet të ndalojë në këto raste skandaloze. Gjykatësve që nuk kanë kaluar ende vettingun u duhet ndaluar të marrin çështje me ndjeshmëri kaq të madhe.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një taksist 60-vjeçar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në spitalin Infektiv në Tiranë.

Finalizohet faza e dytë e operacioni policor të koduar “Driloni”.

Situatë e rënduar në Kakavijë! Prej ditës së djeshme e deri sot, radha e automjeteve të qytetarëve që duan të kalojnë nëpërmjet pikës Kuf

Sot parashikohet mot i kthjellët me temperatura të larta, ndërsa në zonat malore do të ketë dhe zhvillim të vranësirave, të cilat mund të

Shqipëria është vendi europian me pikëzimin më të lartë sa i takon riskut të pastrimit të parave dhe terrozimit pas Turqisë.

Në brigjet shqiptare është ankoruar dy ditët e fundit anija ushtarake Ucka, e cila ka pasur në bordin e saj familjen presidenciale kroate

Pasditen e së mërkurës “Youth in progress” në bashkëpunim me Kryqin e Kyq Shqiptar, dega Durrës, zhvilluan një aktivitet në kuadër të 12

Prokuroria iu bind urdhrit të gjykatës dhe dorëzoi në shkallën e pare dosjen e pagëzuar si “Toyota Yaris”, ku në përfundim të hetimeve vl