Lirimi i Endrit Dokles, gazetari: Shteti është çmendur, është zgjidhur nga ushkurët!

15/01/2020 - 13:29

"Shteti është çmendur, është zgjidhur nga ushkurët!", kështu shkruan në Facebook gazetari Mentor Kikia lidhur me vendimin e gjyqtares Enkeleda Hoxha, në Gjykatën e Krujës, për lirmin e Endrit Doklës një ditë më parë.

Duke risjellë në vëmendje rastin e tre javëve më parë në Elbasan, ku gjykata liroi një person të rrezikshëm të dënuar me 25 vjet burg dhe rastin e Dritan Dajtit për të cilin Kikia shkruan se e nxorrën me leje për të pirë kafe në Bllok, gazetari thotë se KLGJ duhet të ndalojë këto raste skandaloze.

POSTIMI I PLOTË

Shteti është çmendur, është zgjidhur nga ushkurët!

Historianët duhet të mbajë shënim, pasi kjo “epokë” duhet dokumentuar. Do tu duhen të fakte atyre që do të vijnë pas nesh ndryshe nuk do ta besojnë. Shteti është lëshuar i tëri. Jo thjeshtë të vjedhë kush të vjedhë. Po hapen dyert e burgjeve...

Një gjyqtare në Krujë del mbi Gjykatën e Lartë dhe rrëzon dënimin me burgim të përjetshëm për një eksponent të botës së krimit. Një anëtar i bandës së Durrësit, ishte denuar me vendim të formës së prerë, nga Gjykata e Shkallës së Tretë, me burgim përjetë. Por pas 16 vjetësh, një gjyqtare, e “Shkallës së Katërt” në Krujë e hedh poshtë këtë vendim, duke e ulur dënimin në 25 vjet. Pastaj, një matematikë e thjeshtë: Ca vite amnisti, ca vite ia konverton në shërbim prove dhe dera e burgut u hap.

Tre javë më parë, një tjetër gjykatësve e “shkallës së katërt” në Elbasan liroi, në të njëntën mënyrë, një tjetër person të rrezikshëm, i dënuar me 25 vjet burg.

Ndërsa një tjetër të fortë, e nxjerrin me “leje” nga burgu për të pirë kafe në Bllok.

Por dje ama, shteti dërgoi në burg një fshatar në Arapaj të Durrësit, sepse po bënte një mur mbrojtës meqë kishte rrëshkitur toka e po i shembej shtëpia.

KLGJ duhet të ndalojë në këto raste skandaloze. Gjykatësve që nuk kanë kaluar ende vettingun u duhet ndaluar të marrin çështje me ndjeshmëri kaq të madhe.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zbardhet vjedhja nën kërcënimin e armës së xhiros ditore të një lokali në Krujë dy ditë më parë. 

Zbardhet vjedhja nën kërcënimin e armës së xhiros ditore të një lokali në Krujë dy ditë më parë. 

Sot shënohen 9 vite nga ngjarja tragjike e 21 Janarit, kur katër persona mbetën të vrarë në bulevard gjatë një proteste.

Moti i qëndrueshëm dhe me diell do të shoqërojë ditën e sotme territorin shqiptar, ku në zonat malore do të ketë vranësira të herë pas he

Një pacient shqiptar qëndroi jo më shumë se 5.5 ditë i shtruar në spital, thuajse gjysma e ditëve të qëndrimit të të sëmurëve në vendet e

Me ndërhyrjen amerikane u arrit marrëveshja për vendosjen e një linje ajrore mes Beogradit dhe Prishtinës.

Nga një zonë në tjetrën, në Durrës dëmet e tërmetit të 26 nëntorit janë të pranishme ngado.

Gjykata e Fierit liroi sot nga burgu një tjetër person të rrezikshëm, pjesëtar të të ashtuquajturës “Banda e Durrësit”. Bëhet fjalë për s

Gjyqtari Piro Sota i gjykatës së Fierit ka liruar nga burgu një tjetër person të rrezikshëm, shtetasin Sardian Sulejmani pjesëtar të "Ban