"Macja e zezë" e Durrësit shpallet "Nder i Kombit"

30/07/2020 - 22:12

Presidenti Ilir Meta ka nderuar me titullin e lartë “Nder i Kombit” legjendën durrsake të portës, të madhin Sulejman Maliqati.

“Macja e zezë” është nderuar pasditen e sotme gjatë një ceremonie të zhvilluar në presidencë, ku është vlerësuar kontributi i dhënë nga portieri i famshëm i Lokomotikës dhe kombëtares shqiptare përgjatë viteve të karrierës futbollistike.

"Nga Presidenca. Sul Maliqati nga sot "Nderi i Kombit". Tiranë: 30 korrik 2020",- shkruan në rrjete sociale gazetari sportiv Bujar Qesja, ndërsa poston edhe një foto gjatë ceremonisë.

Më 1 gusht, legjenda Maliqati mbush 92 vjeç, por vazhdon të mbetet plot shëndet dhe mjaft aktiv, si në vitet e rinisë së tij.

Në nëntor të vitit të kaluar, për Sul Maliqatin u shfaq filmi dokumentar “Rikthim në Lajpcig”.  Filmi fokusohej në një moment të veçantë të karrierës së Maliqatit, vitit 1958, kur në Lajpcig, në Gjermaninë Lindore, ai do të fitonte nofkën që e ka shoqëruar jo vetëm gjatë karrierës së tij futbolliste, por edhe në ditët e sotme.

Në këtë turne që u zhvillua në Gjermaninë Lindore, Sul Maliqati u bë i pakalueshëm nga sulmuesit e skuadrave të famshme dhe për këtë shtypi i kohës e  krahasonte me një mace që nuk lë top të kalojë në rrjetë.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmbaruesit e dyshojnë ministren e Drejtësisë se po tejkalon kompetencat që i kanë dhënë ligjet e reformës në drejtësi për profesionin e

Përmes një postimi në Facebook, gazetarja e kronikës Anila Hoxha ka paralajmëruar se një tjetër emër i njohur i botës së krimit do të kth

Pedagogu i Universitetit të Arteve dhe skulptori i njohur, Arben Bajo humb betejën me Covid-19.

Këtë të diel, deri në mesditë moti parashikohet të mbetet në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të lehta.

“Është taktika që ndjek korrupsioni i nxitur nga babëzia. Gjithçka fillon dhe mbaron te babëzia.”

Zhvillimi i një ceremonie celebrimi në anijen e rojes bregdetare, i ka kushtuar vendin e punës zv.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 124 persona janë infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit, nga të cilet 4 jane regjistruar ne

Situata e infektimeve nga COVID-19 në Shqipëri vijon të mbetet serioze.

Zona historike e Durrësit, nga Amfiteatri te Kulla Veneciane, Kështjella, Hamami Mesjetar, duke përfshirë dhe disa shtëpi historike e ish