Manastirliu: Me 80 persona të shtruar hapja stopon

28/05/2020 - 22:49

Edhe pse situata e Covid-19 në Shqipëri paraqitet e qëndrueshme, gjatë një interviste ne emisionin “Opinion”, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manstirliu, tha se sipas një skenari, një rritje e caktuar e rasteve do të çonte në stopim të hapjes së vendit. Sipas ministres ajo çfarë përcakton hapjen, lidhet me rastet pozitive ditore, rastet e të shtruarve apo dhe rastet në terapi intensive. Me 80 të shtruar në spital, hapja stopon.

Fevziu: Nëse rriten numrat a rrezikojmë mbyllje?

Manastirliu: Kurba vazhdon të jetë e sheshtë. Është akumulativi i rasteve që përcakton ecurinë. Ajo që përcakton kthimin pas. Janë rastet pozitive ditore, janë rastet e të shtruarve, rastet në terapi intensive dhe sigurisht dhe fatalitet.

Fevziu: Rastet e rritura të këtyre ditëve, janë vatra apo të shpërndara?

Manastirliu: Janë kontakte të personave të infektuar. Ne aktualisht në Shqëipëri kemi mbi 20 vatra kryesisht familjare. 60% e të prekurve janë në Tiranë.

Fevziu: Kemi rritje të të shtruarve?

Manastirliu: Kemi rritje të të infektuaruve, por janë raste asimptomatikë.

Fevziu: A ndikon vera?

Manastirliu: Nuk mund të themi, pasi nuk ka studime shkencore. Fakti që virusi nuk ka atë agresivitet sigurisht mund të jetë edhe për asrye të imunitetit në një periudhë që nuk është dimër.

Fevziu: Kemi të shtruar të rritur?

Manastirliu: Kemi 21 pacientë. Është një numër i qëndrueshmëm dhe që nuk ka ndryshuar, në terapi intensive nuk kemi ansjë të intubuar.

Fevziu: Në çfarë skenari mund të ktheheshim në mbyllje?

Manastirliu: Nëse do të kishim dyfishim apo trefishim të rateve të reja, karahasuar  me para 2 javësh. Nëse do të kishim rritje të të shtruarve duke shkuar tek 80 të shtruar dhe nëse do të kishim të intubuar 15 – 20 raste, atëherë ne stopojmë. Nuk bëjmë hapa të tjerë. Nëse kjo na rritet do të bëjmë hapa pas.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, thotë se për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja me koronavir

Komisioni për Ekonominë dhe Financat, dhe deputetët e Qarkut të Durrësit, nën drejtimin e kryetares së Komisionit, znj.

Komisioni Evropian ka prezantuar vlerësimin e tij për përmbushjen e kërkesave për mekanizimin e mbajtjes së liberalizimit të vizave me Sh

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg 56-vjeçarin me iniciale R.S., i cili akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave të mitur

Sot u zhvillua mbledhja e dytë e Komitetit Rajonal për Zhvillimin e Turizmit, nën drejtimin e Prefektit të Qarkut Durrës Roland Nasto, ku

COVID-19 futet në gjykatën e posaçme kundër krimit e korrupsionit duke pezulluar proceset gjyqësore për ditën e sotme, pasi ka prekur një

Ushtria shqiptare ka zhvilluar dje një operacion për pastrimin e ishullit të Sazanit nga municionet luftarake të depozituara atje ndër vi

Ambasada gjermane në Shqipëri paralajmëron qytetarët e saj lidhur me udhëtimet drejt vendit tonë duke paraqitur kornizën e situatës me pa

Nga 90 rastet e reja me koronavirus të identifikuar në të gjithë vendin, 15 janë regjistruar në Durrës.