Manastirliu: Spital karantinë, struktura nis të përshtatet brenda 20 ditësh

25/03/2020 - 18:53

Shqipëria po bëhet gati të ngrejë një spital karantinë në të cilin pritet të hospitalizohen të gjithë të prekurit nga koronavirus, që do të jenë në një gjendje të qëndrueshme shëndetësore. Lajmi u bë i ditur nga ministrja Manastirliu gjatë konferencës online të qeverisë.

Ministrja deklaroi se është bërë një vlerësim për një objekt që po shqyrtohet për ta kthyer në një strukturë spitalore bazë për ata pacientë, të cilët do të kenë nevoja të trajtimit jo specialistik.

“Kemi bërë sot një investigim në vendin ku mendojmë dhe besojmë të jetë ky objekt, i cili do t’i nënshtrohet edhe një rehabilitimi dhe më pas edhe një plotësimi të nevojave bazë, me mobilimin spitalor dhe me aparaturat bazike që ne vlerësojmë për të pasur së afërmi dhe për të përballuar fluksin për ata pacientë që nuk do të jenë në gjendje të rëndë”, tha Manastirliu.

Sipas Manastirliut, synohet brenda 20 ditësh të fillojë përshtatja e strukturës së identifikuar, në spitalin e ri, teksa shtoi se ky spital konsiderohet skenar i katërt në rendin e skenareve të projektuara.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka shkuar në 27 numri i personave të infektuar me koronavirus në qarkun e Shkodrës, ku 12 raste të reja dyshohet se kanë rezultuar poziti

Për shkak të situatës që po kalon vendi nga pandemia COVID-19, Qendra për Nisma Ligjore Qytetare njofton se ofron ndihmë ligjore parësore

Qendra "Smart Center" në Durrës, e cila operon me sukses që prej vitit 1998 në fushën e informatizimit të bizneseve, ndërmarrjeve, trajni

“1000 pako me ndihma ushqimore dhe higjienike janë shpërndarë këto ditë në bashkinë e Durrësit për t’u ardhur në ndihmë personave më

Drejtoria e Përgjithshme Detare ka urdhëruar që jahtet dhe krocerat që do t'u drejtohen porteve të Durrësit, Vlorës, Sarandës dhe Shëngji

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se 5 persona të tjerë kanë lënë spitalin Infektiv në Tiranë, pasi janë shëruar

Tre javë pas masave drastike të marra nga qeveria, më të varfërit e qytetit të Durrësit, ata që mbahen nga ndihma ekonomike, kërkojnë ndi

Policia Kufitare në Portin e Durrësit ka goditur një rast të kontrabandës me mallra që paguhet akcizë dhe të falsifikimit të dokumenteve.

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero tha se kjo javë do të jetë dhe piku i pandemisë në vend dhe se javën e tretë të prillit numri i rasteve do

Ndonëse i detyrueshëm për të mirën tonë dhe të atyre që duam, izolimi për një kohë të gjatë krahas mbrojtes nga koronavirusi, shkakton sh