Mbërrijnë në Rinas 70 azilkërkues shqiptarë të dëbuar

12/08/2015 - 17:38

12 gusht 2015 - Ashtu siç dhe u lajmërua një ditë më parë nga ambasada gjermane në Tiranë për riatdhesimin e disa azilkërkuesve shqiptarë, sot pasdite mbërriti një avion me 70 persona në Rinas.

Mes azilkërkuesve kishte edhe gra e fëmijë. Ata pretendojnë se nuk u lajmëruan që do të ktheheshin në Shqipëri, por u është thënë thjesht se do t’iu ndryshonin shtëpinë.

Ndërkohë, ditën e nesërme pritet që një tjetër avion të mbërrijë me 125 shqiptarë, të cilët do të kthehen në mënyrë vullnetare.

/S.L. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dita e sotme parashikon reshje shiu në të gjithë territorin.

Policia e Durrësit informon rreth aksidentit të rëndë që ndodhi sot në hyrje të Durrësit, ku një tren përplasi një djalë të ri.

Shkrihet Drejtoria Arsimore Rajonale Durrës.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmon në detyrë Sokol Binajn, gjyqtar i Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda.

Meteoalb parashikon se alternime kthjellimesh dhe vranësirash do dominojnë deri në mesditë në të gjithë Shqipërinë këtë të hënë.

“Një grup nxënësish nga shkolla e mesme “Gjergj Kastrioti” në Durrës vizituan Ambasadën nëpërmjet programit Njihu me Amerikën.

Qeveria Gjermane i kërkon Budenstagut gjerman të marrë vendimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së V

Kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, nuk ka qenë i vetmi që është marrë në pyetje nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për hetimet që po

Deputeti më i ri në Kuvend, Selami Jenishehri rezulton të ketë qenë i dënuar për mashtrim.