Mbahet takimi me gazetarët, kreu i Unionit: Ndryshimet në rregullore ti besoheshin Kuvendit të ardhshëm

11/06/2021 - 12:21

Kuvendi dhe gazetarët po zhvillojnë takimin pas protestës për rregulloren e re që ndalojnë mediat në komisionet parlamentare.

Kreu i Unionit të Gazetarëve, Aleksandër Çipa ka deklaruar se për këtë rregullore duhet kohë, të dëgjohen sugjerimet e medias dhe më pas ta vendosë Parlamenti i ardhshëm.

Nga ana tjetër Sekretari i Kuvendit, Genci Gjonçaj ka siguruar se procesi nuk ka filluar, dhe madje ka kohë për reflektim. Ai thotë se sistemi i ri është bërë për gazetarët, madje vetë ai i ka pyetur dhe ka kërkuar bashkëpunim.

"Pretendimi që duhet të diskutohet ka të bëjë me faktin që , ka një diferencë shumë të lehtë, mes nenit të pozitës së reporterit, me pjesën tjetër të reporterit. Kam patur mundësi të jem vizitues në ambiente parlamente, përfshi atë të BE. Më është dashur të shoh diferencën.

Jemi koshient se satatusi i reporterit për median publike, për besueshmërinë institucionale, na diferencon, për për publikun e përcakton publikun.

Sugjerimi tjetër që kam të bëj unë, dua të falenderoj edhe korrektesën e Shoqatës së Gazetarëve.

Pse të lihej në moment të fundit, mund të evitohej, Aq më tepër, që në vëmendjen time që mund të bësohej ky ndryshim për Parlamentin e ardhshëm, dhe do kishte edhe një kohë për të mos qenë vizitorë të vonuar, por trajnues derisa legjitimohet funksioni i tij.

Duhet një process dhe hapësirë kohore me këtë system të ri, që nuk duhet të përjashtojë reporterët dhe mediat. Pasi të përfundojë ky inkursion me mediat, të merreshin parasysh sugjerimet.

Kjo do të ishte luajale, nuk do të dëmtonte klimën e bashkëpunimit e partneritetit"- tha Çipa.

"Ne kemi miratuar, por procesi nuk ka filluar akoma. Po përgatitemi për sesionin e ri. Kemi gjithë kohën në dispozicion për të reflektuar. Disa nga televizionet kanë ardhur në parlament dhe kanë testuar e kanë bërë lidhje nëpërmjet këtij testimi të ri. Pjesa që ju referuat, gazetarëve të RTSH e ATSH.

Në rregullore është përcaktuar që kjo gjë ka të bëjë vetëm për seancën plenare, siç ka qenë, asnjë ndryshim në rregulloren e vjetër.I njëjti trajtim. Vetëm tek salla plenare, që sigurojë transmetimin e seancës plenare. Bie dakord që shumë gjëra mund të ishin thënë me kohë. Pork y proces është implementuar në një kohë të gjatë. Është gjithçka e qartë. Jam takuar më shumë gazetarë. I kam pyetur, kam kërkuar këshilla, si do ndihmojmë njëri-tjetrin. Janë dy interesa që ecin apralelisht, se ka të bëjë me interesin e publikut. Kjo është shtëpia e popullit. Ky investim nuk duhet parë me negativizëm gati në kufitë e mospranimit, po bëhet për gazetarët. Përveçse në interest ë parlamentit, kjo bëhet për gazetarët. Në këtë pikë jemi bashkë. Në funksion të transparencës.

Keni të drejtë, mund të ishte qasur më mirë, po vendimi i fundit i Byrosë vetëm stabilizoi, tek rregullorja pas medias"- tha Gjonçaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Covid-19, i cili prej më shumë se një viti na ka ndryshuar totalisht jetën, nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes te pacien

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës

Policia kufitare italiane dhe Guardia di Financa kanë arrestuar në portin e Ankonës 5 emigratë të moshave 20 deri në 40-vjeç me kombësi e

Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Durrës është zgjedhur zv/president i Forumit Adriatiko-Jonian të Dhomave të Tregtisë.