Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Mbërrijnë në Rinas 100 mijë doza të tjera të vaksinës kineze “Sinovac”

08/04/2021 - 17:27

Në aeroportin “Nënë Tereza” kanë mbërritur edhe 100 mijë vaksina kineze kundër COVID-19. Ato janë pritur në aeroport nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku dhe ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj.

Ministrja Manastirliu ka thënë se për shkak të protestës së kontrollorëve të “Albcontrol”, plani i vaksinimit është vonuar me 48 orë.

Ajo shtoi se tashmë do të vijohet menjëherë me procedurat për shpërndarjen e dozave dhe deri në muajin maj synohet që të kemi arritur deri në 500 mijë vaksinime.

"Falë përpjekjeve madhore të Kryeministrit, ne arritëm që 100 mijë vaksina të Sinovac të vinin në Shqipëri, por pikërisht nga kjo vonesë, plani ynë i vaksinimit u shty me 48 orë, pasi duhen të gjitha procedurat që ne ishim përgatitur t’i kryenim ditën e djeshme, të spostohen në kohë. Imagjinoni çfarë do të kishte ndodhur nëse nuk do të ishin bërë këto përpjekje madhore, nëse nuk do të arrinim t’i kishim këto vaksina në kohë, pasi dihet se çfarë lufte e madhe brrylash bëhet në rastet kur një shtet nuk është gati t’i marrë, ateherë një vend tjetër i merr. 

Ajo çfarë ka ndodhur është qe në kemi arritur ti kemi sot vaksinat dhe të vazhdojmë me planin e vaksinimit masiv. Na duhet koha e nevojshme për të kryer procedurat për të vijuar me hapjen e fashës së grupmoshës. Kemi arritur që në dy javë në 25 të vinin vaksinat 192 mijë dhe menjëherë të kemi edhe 100 mijë që i shërbejnë vaksinimit të popullatës. Synojmë të kemi kryer 500 mijë vaksinime në muajin maj",- tha Manastirliu. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasadorja amerikane Yuri Kim është shqetësuar nga titujt e mediave pas një interviste të saj lidhur me zgjedhjet në Shqipëri.

Për ambasadoren e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, “blerja e votës është krim”.

Ditën e nesërme (e mërkurë), në orën 12.00, Këshilli Bashkiak Durrës do të zhvillojë një mbledhje jashtë radhe, ku në rendin e ditës janë

Dy persona janë shpallur në kërkim nga policia e Kurbinit pas konfliktit të ndodhur sot në qendër të Mamurrasit, ku mbetën të plagosur dy

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 5 persona nga COVID-19, ndërsa janë raportuar 234 raste të rej

Zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka deklaruar në komisionin e Ekonomisë së kryeministri Edi Rama ka meritë të veçantë për sigu

Komandohet kryetarja e Njësisë Administrative nr.6 në Bashkinë Durrës.

Gjykata e Durrësit ka dhënë masën e sigurisë "arrest me burg" për Erion Petin dhe Klaudio Xibrakun, administratorë të kompanisë, në konte