Mbetet kritike situata e përmbytjeve në Sukth, uji ka hyrë në shumë shtëpi (VIDEO)

25/01/2021 - 18:17

Situata e shkaktuar nga përmbytjet në njësinë administrative Sukth vijon të mbetet problematike.

Megjithëse duket se niveli i ujit ka nisur të ulet, shumë shtëpi, rrugë dytësore, toka bujqësore etj ndodhen nën pushtetin e ujit.

Ekipet zjarrfikëse ndodhen në terren prej shumë orësh tashmë, për t’u ardhur në ndihmë banorëve të dëmtuar.

Gjatë paradites, “DurrësLajm” raportoi se ishin evakuuar nga zjarrfikësit 5 familje në Sukth, të cilët rrezikoheshin nga niveli i lartë i ujit në shtëpitë e tyre.

Dalja nga shtrati e lumit Erzen, pas reshjeve të dendura të një nate më parë shkaktoi problematika të shumta në njësitë administrative të bashkisë Durrës si Sukth, Katund i ri etj, por edhe në bashkinë e Shijakut.

Pushimi i reshjeve gjatë ditës së sotme pritet të përmirësojë disi situatën në vijim, megjithëse gjatë natës parashikohet rikthimi i reshjeve.

Krahas zjarrfikësve në terren ndodhen edhe përfaqësues të autoritetit vendor dhe policisë së shtetit. Pas uljes së nivelit të ujit duhet të bëhet një bilanc i dëmeve të shkaktuara, sidomos në kulturat bujqësore që sot ishin tërësisht nën ujë.

Ndryshe nga përmbytjet e datave 8-9 janar, kur bashkia dhe prefektura Durrës bënë garë njëri me tjetrin se cili prej tyre do të raportonte më parë për punën që po bëhej në terren dhe dëmet e shkaktuara nga dalja nga shtrati i lumit Erzen dhe Ishëm, gjatë ditës së sotme mungonin raportimet zyrtare qoftë nga Shtabi i Emergjencës pranë Prefekturës, qoftë nga ai i pushtetit vendor.  

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shqipëria vijon të shënojë shifra të larta të infektimeve nga Covid 19, ndërsa i lartë mbetet edhe numri i fataliteteve.

Avokatja e njohur në Durrës, Luljeta Petani, përmes një statusi në rrjete sociale ka kritikuar mënyrën sesi forcat politike janë përfshir

Të gjesh vend parkimi në Durrës, shpesh kthehet në mision shumë të vështirë.

Pas Greqisë, edhe Ministria e Jashtme Shqitpare njofton masa të reja anti-Covid në Pikën Kufitare të Kakavijës.

Mjeku Tritan Kalo ka bërë disa vlerësime në lidhje me mënyrën se si po menaxhohet pandemia e koronavirusit në vend.

Arqipeshkvi i Shkodrës, Angelo Massafra, është infektuar me koronavirus.

Ministria e Brendshme njofton qytetarët se të gjitha zyrat e aplikimit për ID karta dhe pasaporta biometrike do të jenë të hapura edhe so

Pas largimit të leshterikëve nga vija bregdetare e plazhit të Durrësit, aksioni është përqendruar në shëtitoren “Taulantia”.

Gjatë pjesës së parë të ditës së kësaj të shtune, kthjellimet mbeten mbizotëruese në territor.

Dy vëllezër nga Mati kanë ndërruar jetë në një kohë jo më të gjatë se 24 orë.