Mbingarkesa e 15 gjyqtarëve të gjykatës së Durrësit, 10-15 çështje në ditë për secilin (VIDEO)

25/02/2019 - 14:20

Teksa reforma në drejtësi synon rritjen e cilësisë, transparencës dhe shpejtësisë, në gjykatën e Durrësit çdo vit mesatarisht regjistrohen afro 8 mijë çështje dhe me to përballen vetëm 15 gjyqtarë, teksa gjatë vitit 2019 pritet që organika të zbresë në 14 gjyqtarë.

Kryetarja e gjykatës së rrethit Gjyqësor Durrës, Joana Qeleshi, sqaron se ky numër nuk i përgjigjet ngarkesës së çështjeve që shqyrton gjykata, e cila vit pas viti ka ardhur në rritje.

Fluksi i padive që regjistrohen çdo ditë, sjell jo vetëm një ngarkesë të dosjeve por edhe zvarritje gjyqesh. Një gjytar pranë këtij institucioni në ditë ka trajtuar 10-15 çështje, ose rreth 450 çështje për vitin 2018.

Kjo ministrukturë gjyqtarësh mundohet të mbajë nën kontroll zgjidhjen e dosjeve, por fluksi në rritje i padive vë në diskutim përballimin e tyre.

Në këto kushte, gjykata e rrethit Durrës, mbetet në pritje të miratimit të hartës se re gjyqësore, me qëllim rritjen e numrit të gjyqtarëve, të paktën me dyfishin e numrit aktual të togave të zeza.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rrugorët e kryeqytetit ndjekin për rreth 1 orë dhe prangosin një 18-vjecar, për mosbindje dhe mbajtje pa të drejtë të uniformës.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur të lërë në burg 6 personat e arrestuar të akuzuar për grabitjen e rreth 6 milionë eurove në aeropo

Franca renditet si vendi me kombësinë më të mirë për vitin e tetë radhazi, ndërkohë që Britania e Madhe mund të shohë të bjerë në vendin

Në Gjykatën e Apelit Vlorë u mbajt sot seanca e radhës për për ish-oficerin e policisë, Dritan Zagani, i cili akuzohet për shpërdorim det

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra anëtarin e Gjykatës Kushtetuese, Besnik Muçi.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu ka raportuar sot në Komisionin parlamentar të Sigurisë duke bërë bilancin e 10 m

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar mbi përplasjet e institucioneve në lidhje me Gjykatën Kushtetuese.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Myfitiu i Shkodrës, imam Muhamed Sytari tha se konfliktet ndërfetare i kanë rrënjët tek mendjet e

Policia e Shtetit është shprehur e zhgënjyer për lirimin e Florenc Çapjas nga Gjykata e Elbasanit dhe të Suel Çelës nga Gjykata e Shkallë

Vazhdojnë lëkundjet sizmike në vendit tonë.