Mbyllja e Krimeve të Rënda, Shullazi dhe grupi kërkojnë rivlerësimin e masës

21/01/2020 - 10:47

Çështja e Emiliano Shullazit, Gilmando Danit, Endri Qyqes dhe të pandehurve të tjerë vazhdon të shkaktojë diskutime.

Duke qenë se tashmë Gjykata e Krimeve të Rënda është mbyllur dhe tani është formuar gjykata kundër krimit dhe korrupsionit të organizuar, kërkohet rivlerësimi i masës.

Pra për efekt të mbylljes se gjykatës së krimeve të rënda do duhej që brenda dhjetë ditësh të ishte rivlerësuar nga gjykata e re masa ndaj Shullazit dhe katër të tjerëve.

Sipas palës paditëse mes të cilëve bëjnë pjesë edhe Blerim Shullazi dhe të tjerët, masa ka rënë, përsa kohë sipas tyre qëndrojnë në paraburgim me masë të shpallur nga ish-gjykata për krimet e rënda.

Ndërkohë që çështja e gjykimi ndaj tyre ka kaluar nën kompetencë të GJKKO dhe SPAK.

Sot në orën 12:00 gjykata kundër korrupsionit dhe krimit do mblidhet për të shqyrtuar kërkesën e Shullazit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbi 25 tonë mbetje të paligjshme janë sekuestruar në Portin e Ankonas në Itali.

Dhoma e Tregtisë Lezhë ka reaguar pas arrestimit nga policia me urdhër të Prokurorisë, të kryetarit Pashk Palokaj.

Në përfundim të mbledhjes së Task-Forcës, Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se deri më tani nuk ka asnjë rast të konfirmuar me korona

Edhe gjatë paradites së sotme në vendin tonë do të mbizotërojë një mot i kthjellët.

Kontrollorët e trafikut ajror në Itali do të zhvillojnë një grevë 24 orëshe sot (e martë), e si pasojë priten anulime apo vonesa të flutu

Shkolla “Udha e Shkronjave” ka anuluar vendimin e saj për pezullimin e mësimit pasi Ministria e Arsimit njoftoi se do t’i hiqte licencën.

OSHEE Durrës njofton se në kuadër të investimeve që do të kryhen në rrjetin 110KW Rrashbull-Sallmone (Sukth) do të ndërpritet energjia el

Prokuroria e Posaçme ka vendosur t’i heqë masën e sekuestros së banesës 1 katëshe të Aldo Manishtës nga Shkodra i shpallur në kërkim në l

Kandidatë të shumtë, rreth 60,  do t’i nënshtrohen mesditën e së martës intervistës së strukturuar me gojë në ambientet e Këshillit Bashk

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka mbledhur sot pasdite sërish Task-Forcën e ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve shë