Më i prekuri nga tërmeti në Durrës, i shemben dy shtëpitë, e treta në ajër (FOTO)

22/09/2019 - 17:46

Tri shtëpi të tjera shtohen në listën e banesave të pabanueshme e të shkatërruara nga tërmeti i fuqishëm që goditi dje Durrësin.

Janë dy shtëpitë që ka ndërtuar në Porto-Romano, Zef Bala, që të dyja të shembura. Ndërsa e treta i ka themelet në ajër, siç duket edhe nga fotot.

Është vetë ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, ai që ka inspektuar nga afër banesat e Balës, dhe që e ka bindur, thuajse duke kaluar në urdhër, që të zhvendoset në Shtëpinë e Pushimit të MB-së, pa ndonjë gjasë që mund të kthehet më aty ku është, pasi ishte shumë e rrezikuar.

Ministri Lleshaj thotë se Zef Bala ishte më i prekuri nga dëmet që la pas tërmeti.

“Një dramë më vete që duhet zgjidhur. Dhe do të zgjidhet”, shkruan kreu i Ministrisë së Brendshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kanë dalë rezultatet e testeve të Covid-19 për pjesën e mbetur të personelit të Kadastrës në Durrës.

Pas ndërprerjes për shkak të pandemisë ka rinisur procesi i rivlerësimit të gjyqtarëve e prokurorëve në Komisionin e Pavarur të Kualifiki

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë sot me shpërthim të kontrolluar pallatin e VIP-ave në lagjen 11, bulevardi “

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira të cilat do sjellin mot të kthjellët pa rrezikuar reshje.

“Dënim alternativ” është masa e marrë nga Gjykata e Apelit të Durrësit për 7 të miturit, të cilët përdhunuan 13-vjeçaren në Kavajë rreth

Në kohën kur në vend po flitet për shtim të kultivimit të kanabisit dhe prokurori i përgjithshëm Olsian Çela u shpreh se ky fenomen njohu

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka zhvilluar një takim me qytetarë në Vlorë në kuadër të mbledhjes së firmave për rindërtimin e godinës s

Qeveria Rama ka miratuar sot një vendim për zonën për zhvillim në bashkinë Durrës, për atë që këshilli i ministrave e ka cilësuar Parku A

Prej më shumë se 24 orësh SHBA, BE, OSBE dhe Britani e Madhe kanë vendosur të ulen në të njëjtën tryezë me Këshillin Politik dhe t’i bind

Drejtoresha e Drejtorisë Rajonale të Kufirit e Migracionit në Tiranë, Enkelejda Toska ka përfunduar në prangat e policisë, bashkë me shef