Më shumë gra të dhunuara në Durrës, avokatët shpjegojnë shkaqet (VIDEO)

19/10/2018 - 18:24

Burrat në Durrës janë dhunuesit më të mëdhenj ndaj grave në rang republike. Shkaqet janë komplekse. Kryesore renditen gjendja ekonomike, bixhozi dhe tradhëtia. 32 nga 10 mijë gra banore të Durrësit kanë renë pre e dhunës në familje gjatë vitit 2017. Gratë kanë denoncuar në polici burrat për ushtrim dhune.

Denoncimet për dhunën në familje në policinë e Durrësit janë të përditshme, ndërsa pjesa më e madhe vjen nga zonat periferike.

Por avokatët që ndjekin këto çështje në gjykatën e Durrësit, vërejnë se shumë gra i falin burrat në seancën e pajtimit dhe bien sërish pre e dhunës. I këtij mendimi është avokati Krenar Bardhi, i cili thotë se burrat dhunues mbeten të tillë deri në fund të marrëdhënies me gratë e janë përsëritës të së njëjtës vepër penale.

Pas Durrësit, Vlora është qarku i dytë ku gratë dhunohen më shumë, ndërsa në Tiranë të dhënat flasin për 26.3 raste në 10 mijë banorë .Dibra dhe Kukësi janë qarqet që kanë nivele të ulëta të dhunës ndaj grave me përkatësisht 8.2 dhe 7.6 gra për 10 mijë banore.

Të dhënat e INSTAT tregojnë se qarku bregdetar ka 11 raste mbi mesataren kombëtare që ndalet në shifrën 22.7 gra të dhunuara.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i ftuar në “Report Tv”, lëshoi një deklaratë bombë duke deklaruar se, ende nuk dihet se kush e ka v

Janë sekuestruar 1000 koli me cigare të cilat rezultuan të ishin kontrabandë.

Rreth 1000 të rinj vullnetarë, ministri Klosi, përfaqësues të Eko Mendje, nga Zonat e Mbrojtura, prefektura e Durrësit dhe strukturat e t

Në Shqipëri, ambasada amerikane tha sot se ajo “nxit këdo që mendon të kandidojë që të rregjistrohet në zgjedhjet vendore të 30 qersh

Pas grabitjes spektakolare në aeroportin e Rinasit dhe pas lajmesh të shumta të publikuara në media, kanë reaguar më në fund Prokuroria e

Nga Durrësi, Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural nisi sot fushatën për skemat mbështetëse nga Fondi i Programit për Bujqësinë dhe Zh

Teksa pret radhën për të marrë mandatin e tij si deputet, duket se gjërat s’kanë ecur edhe aq mirë në jetën e tij private.

Komisioneri i BE, Johannes Hahn, në një intervistë ekskluzive për DW thotë se kuadri ligjor për të drejtat e pronës në Shqipëri ka dobësi

Ujësjellës Kanalizime Durrës nisi investimin për rikonstruksionin e rrjetit të ri të ujësjellësit nga Mulliri i Bullgarit deri në hyrje t

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit  konfirmon në detyrë kryeprokuroren e Korçës, Dhorina Theodhori.