"Për më shumë korsi dhe siguri", përdoruesit e biçikletave në Durrës paralajmërojnë protestë

20/03/2019 - 12:48

Grupimi "Bicycle Durrës" ka paralajmëruar një protestë përpara Bashkisë Durrës mw 24 mars (të dielën), ku do të paraqiten publikisht kërkesat për marrjen e masave të menjëhershme që rrugët e qytetit të pajisen me korsi për biçikletat, të vendoset sinjalistika vertikale dhe horizontale, si edhe të rritet numri i vendparkimeve.

Kjo protestë vjen në një kohë që investimet në rrugët e qytetit të Bashkisë Durrës nuk përfshijnë korsitë e biçikletave, që rrisin sigurinë e përdoruesve të tyre dhe ulin ndotjen e trafikun në qytet. Gjatë protestës do të shpërndahen edhe fletëpalosje për qytetarët mbi dobitë shëndetësore të përdorimit të biçikletës.

“Më pas së bashku do të nisim pedalimin me pankarta mbi biçikleta, duke shpalosur kërkesat tona në rrugët e qytetit dhe ndërgjegjësuar shoferët për respektimin e biçiklistëve. Protesta do të nisi në orën 10:00 përpara Bashkisë Durrës, të dielën (24 mars), dhe në orën 11:00 do të zhvillohet pedalimi-protestë”, thuhet në njoftimin e grupimit "Bicycle Durrës".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gazetari Peter Tiede deklaroi se do të publikojë përgjime të tjera ku përfshihet një mafioz që flet me një nga ministrat e kabinetit të R

Një hetim i dytë i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, i nisur gjithashtu në vitin 2016 pas një kallëzimi të Partisë Demokratike për manipul

Pas postimit në Tëitter të kryeministrit Rama ku shkruante se do ta padiste gazetarin e Bild në gjykatat gjermane, ka reaguar Peter Tiede

“Bild” ka publikuar sot 16 përgjime, në përgjimin e fundit është një bisede mes një votuesi dhe një personi që është marrë me zgjedhjet e

Gazeta më e madhe europiane ‘Bild’ ka publikuar përgjime të tjera që e lidhin Qeverinë me vjedhjen masive të votës së shqiptarëve në 2017

Ky është Arben Keshi, një ndër personat kyc në skemën e blerjes së votave në Dibër.

Edhe drejtori i Policisë së Kamzës, Sali Skura është i përfshirë në fushatën zgjedhore për bashkinë e Dibrës, gjatë zgjedhjeve të

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka reaguar pas publikimit ditën e sotme në gazetën gjermane “Bild”, të 16 përgjimeve të reja nga dosja “339

Në katër muajt e parë, numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve nga Shqipëria në BE u rrit me 30 përqind, në 7,138.

Edhe ish-deputeti i PS-së, Pjerin Ndreu, aktualisht kandidat për bashkinë e Lezhës është pjesë e përgjimeve të publikuara nga gazeta gjer