Menaxhimi i krizës së shkaktuar nga tërmeti, Çuçi në Durrës: Banorët do nxirren nga banesat e dëmtuara me polici (Video)

29/11/2019 - 17:01

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Blendi Çuçi, të cilit sot i është ngarkuar detyra nga Këshilli i Ministrave si koordinator i grupit të menaxhimit të krizës së shkaktuar nga tërmeti në qarkun e Durrësit, ka vizituar qytetin bregdetar.

Ndër të tjera, Çuçi tha se të gjithë banorët, banesave të së cilëve iu janë vendosur shiritat e kuq nga grupet e verifikimit, duhet t’iu drejtohen në strukturat vendore në mënyrë që të mund t’i dërgojnë nëpër hotelet që janë në dispozicion.

“Në këto banesa do të nënshtrollet kontroll teknik nga inxhinier, trupa të përbashkët ndërkombëtarë dhe nëse do klasifikohen për tu shembur, do shemben dhe do të ndërtohen nga e para”, tha ministri.

Më tej ministri Çuçi tha se është bërë evidentimi i banesave të rrezikshme, ndërsa u shpreh se numri i këtyre të fundit është i konsiderueshëm.

I pyetur se në çfarë mënyre do i ndalojnë banorët që të mos futen në shtëpitë e dëmtuara, ministri tha se kjo gjë do ndodhë përmes patrullave të policisë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Flamuri turk me gjysmëhënë është shfaqur në godinën e Universitetit Politeknik të Tiranës.

Pas vdekjes së kompozitorit të njohur Avni Mula ka reaguar edhe lideri i opozitës, Lulzim Basha.

Pak pas vdekjes së kompozitorit të njohur Avni Mula, ka ardhur reagimi i kryeministrit Edi Rama.

Pedagogu Arlind Qori ka lajmëruar se është infektuar me Covid-19 dhe është shëruar.

Pesë punonjës të Shërbimit të Hemodializës në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” kanë rezultuar pozitiv me COVID-19.

Rektorja e Universitetit "Aleksandër Moisiu", Kseanela Sotirofski ka zhvilluar sot një takim me drejtorin e Dhomës së Tregtisë dhe Indust

Ministria e Shëndetësisë ka informuar lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri.

Zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka njoftuar se Komiteti Teknik i Ekspertëve ka propozuar masa shtesë për frenimin e përhapjes

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko preket nga koronavirusi.

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.