Merkel: Bundestagu vendos për hapjen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

18/09/2019 - 20:31

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, thotë se qeveria federale ka vendosur pro hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe se tani i takon Bundestagut të vendosë përfundimisht.

Gjatë konferencës për shtyp me kryeministren serbe, Ana Brnabic, Merkel tha se nuk mund të fliste se çfarë vendimi do të merrnin vendet e tjera të Bashkimit Evropian.

“Nuk mund të flas​ për vendet e tjera, pasi ato vendosin vetë, por së pari mund të them për pozicionin gjerman, i cili lidhet me Bundestagun gjerman. Qeveria ka dhënë një rekomandim pozitiv për të dy vendet me specifikat e veta, si për Maqedoninë e Veriut ashtu dhe për Shqipërinë, por është Bundestagu ai që do të vendosë dhe besoj së shpejti do të kemi një vendim”,- deklaroi Merkel.

Kancelarja tha se nuk kishte një datë për pranimin e Serbisë në Union.

“Nëse Serbia i plotëson kushtet e saj, atëherë ka ardhur koha të flasim për pranimin,” theksoi ajo. Sipas saj, ka një përparim të konsiderueshëm në bisedimet mes Serbisë dhe BE-së.

Sidoqoftë, Kancelarja nuk ishte e kënaqur nga marrëdhëniet midis Serbisë dhe Kosovës. Normalizimi i marrëdhënieve midis dy shteteve është një nga parakushtet për anëtarësimin në BE.

Kryeministrja serbe theksoi gjithashtu se do të kishte një perspektivë të BE-së vetëm nëse i gjithë rajoni i Ballkanit Perëndimor përparonte. Kjo përfshin një pajtim të serbëve dhe shqiptarëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia Kufitare ka marrë masat në të gjitha pikat e kalimit kufitar tokësor, për vijimin normalisht dhe pa probleme të aktivitetit kufit

SPAK krijoi sot Seksionin kundër Krimit të Organizuar dhe Seksionin kundër Korrupsionit.

Seanca  gjyqësore në Gjykatën e Tiranës është shtyrë për në datën 4 qershor ndaj ish-kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku.

Ka rezultuar negativ tamponi i parë i punonjëses së Kadastrës në Durrës, familjarët e së cilës janë të infektuar me Covid-19.

Sinoptikania Adiola Bani, tha se gjysma e parë e muajit qershor do të jetë e freskët dhe me reshje shiu.

Me rastin e 1 qershorit, kryebashkiakja e Durrësit ka vizituar sot kopshtin “7 Marsi” dhe çerdhen nr. 4 në Shkozet.

Qindra qytetarë me automjetet e tyre i janë drejtuar Kosovës duke shfrytëzuar hapjen e kufijve pas një periudhe izolimi më shumë se 2 muj

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar lidhur me lajmin e publikuar në media se një 76-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin infektiv në Tira

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se 24 orët e fundit janë konfirmuar 6 raste të reja me covid-19.

Familjarët e nje punonjëseje të Kadastrës në Durrës kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.