Merkel mbyll dyert e azilantëve: Duam të kualifikuar

08/07/2015 - 16:39

8korrik 2015 – Mijëra azilkërkues në Gjermani nuk kanë të ardhme në këtë shtet. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e bëri të ditur këtë fakt në vizitën e sotme në Tiranë, duke thënë se Gjermania është e hapur për punëtorë të kualifikuar. “Shqipëria mund t’i ofrojë Gjermanisë punonjës të shkolluar në profesione që ne kemi nevojë. Për azilantët do të bashkëpunojmë me Ministrinë e Brendshme”, u shpreh ajo. Vetë kryeministri Rama, në lidhje me këtë çështje deklaroi se duhet të krijohet një perspektivë e përshtatshme për qytetarët.

Vetëm gjatë këtij viti me mijëra shqiptarë nga zona të ndryshme kanë përfunduar në Gjermani, ku kërkojnë strehim ekonomik. Edhe pse diplomatët e huaj kanë thënë se nuk pranohen kërkesat për azil, shqiptarët janë të interesuar për të marrë pagesën mujore në formë asistencë, mesatarisht 300 euro.

 

 

Agjencia e lajmeve “Dyrrah”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qarku i Durrësit është qarku i tretë më i madh në Shqipëri pas Tiranës dhe Fierit ku jeton 10,1 % e popullsisë.

Disa ditë më parë në vizitën tek familja Lala, një ndër të prekurat më rëndë prej tërmetit, kryeministri Rama iu hakërrye kryebashkiakut

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të mërkurën, pas takimit të NATO-s në Londër: “Ne kemi nevojë për një konferencë solidariteti pë

Kompania “Ventouris Ferries” vjen me një ofertë mjaft të favorshme për udhëtarët për periudhën 15 korrik-3 shtator 2020.

Më 5 dhjetor 2019, komanda e Forcës Detare në Plepa njoftoi se në kuadër të emergjencës civile të shkaktuar pas tërmetit, në Shqipëri mbë

Kryeministri Edi Rama ishte sërish në Durrës mbrëmjen e sotme duke inspektuar disa nga objektet ku janë realizuar shembjet dhe po tërhiqe

Zv/ministrja Rovena Voda ka dalë mbrëmjen e sotme me një tjetër deklaratë për shtyp, për dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Forcat xheniere të FA në bashkëpunim me IKMT kanë vijuar edhe këtë të enjte punën për shembjen e ndërtesave të shkatërruara nga tërmeti t

Kryeministri Edi Rama ka pritur ditën e sotme në zyrën e tij inxhinieren e njohur Luljeta Bozo, teksa i ka kërkuar që të bëhet pjesë e ek

Dëmet e tërmetit të 26 nëntorit shkatërruan me mijëra banesa në vendin tonë.