"Merrni shembull nga Liga", naftëtari-Ramës: Mos ngatërro kekun me byrekun, nuk je në dijeni të problemeve tona

30/10/2020 - 10:52

Një naftëtar i është përgjigjur Ramës nga Ballshi për grevën pasi kryeministri dje u bëri thirrje që të marrin shembull nga Liga Profesioniste e Futbollit që i dha fund bojkotit të kampionatit.

Naftëtari me ironi i ka bërë thirrje Ramës mos ngatërrojë "kekun me byrekun" duke theksuar se në futboll nuk kishte protestë, por bojkot, dhe atë e bënin presidentët për hesapet e tyre dhe jo futbollistët që janë punonjës si naftëtarët.

"Nga ajo që ka dhënë kryeministri dje në Kuvend, dhe për t’i kthyer një përgjigje se mesa kuptova unë ai nuk është në dijeni të problemeve të naftëtarëve. Ne nuk jemi për lëmoshë këtu. Ato gratë nuk janë për lëmoshë, të nxjerrë rrogat tona. Jo t’i nxjerrë qeveria, mendojmë se kemi shtet ligjor. Unë sot i bëj thirrje kryeministrit që nëse nuk është i informuar për kërkesat tona, dua një vendim gjyqi të cilën e kemi këtu. E kemi fituar në 11.9.2017. Për këtë i them kryeministrit ku është drejtësia. Mos na ngatërrojë kauzën tonë me Ligën e futbollit. Futbolli nuk ishin protestë, po bojkot. Nuk ishin sportistët, por presidentët që duan sipas ligjit hesapet e tyre. Ta dijë se nuk kemi dalë këtu për t’i kërkuar uljen e akcizës apo zerimin e borxheve. Kemi dalë se jemi pa bukë, pa bukë. Po kërkoj lekët e gjakut tim që i kam fituar me gjyq. Nuk dua lëmoshë. A ka drejtësi këtu? E dyta, kjo grua që ndodhet në grevë urie motra jonë është vizituar. Ka marrë një qese me ilaçe. Pret të drejtën, t’i hidhen pagat, se kushtojnë ilaçet. Do vijë kompania a nuk do vijë, s’na intereson. Duam lekët me gjyq. Dhe njëherë, mos ngatërro kekun me byrekun. S’kemi lidhje me futbollin, kemi lidhje me familjet. Nëse je i paaftë dhe drejtësia nuk vepron, atëhere dil dhe thuaj po nuk më takon. Ne nuk duam t’ia dijmë për parti. Nuk duam. Rrojnë a nuk rrojnë. Nuk po formojmë parti këtu."- tha naftëtari.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia ka shtyrë masat deri më datë 21 qershor për kufirin me Shqipërinë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 2,916 testime për persona të

Covid-19, i cili prej më shumë se një viti na ka ndryshuar totalisht jetën, nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes te pacien

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës