Ministri Ahmetaj prezanton projektbuxhetin dhe paketën fiskale në Durrës (FOTO+VIDEO)

27/10/2017 - 18:21

   860 milion dollarë është shuma e investimeve publike që janë parashikuar për buxhetin e shtetit në vitin 2018, ndërkohë që është parashikuar edhe rritje e të ardhurave që do të përfitojnë bashkitë e vendit në shumën 31 milion dollarë.

Detaje nga projektbuxheti dhe paketa fiskale e vitit 2018 ka dhënë ministri i Financave Arben Ahmetaj, i cili ka zhvilluar një bashkëbisedim në qytetin e Durrësit me grupet e interesit.

Ahmetaj ka theksuar se investimet publike këtë vit do të rriten me 42%, ndërsa shtoi se qeveria ia ka dalë që në dy vitet e fundit të mos e shtojë më shumë borxhin publik, ndërsa tani ai po fillon të ulet gradualisht.

Investimet publike në vitin 2018

Disa nga investimet më të rëndësishme të pritshme gjatë 2018 janë përfundimi i dy bypass-ve të Fierit dhe Tepelenës, tuneli i Elbasanit si dhe projekte të reja në rrugë kombëtare që do të financohen nga skema 1 miliard lekë në partneritet me privatin. Ahmetaj ka përmendur edhe shifrat që do të përfitojë arsimi, shëndetësia dhe bujqësia, të cilat do të marrin përkatësisht shuma nga 26-30 milion euro më shumë se vitin e kaluar. Edhe pushteti lokal do të ketë më shumë fonde, pasi është parashikuar që bashkitë të financohen me 1% të produktit të brendshëm bruto, e cila përkthehet në rreth 30 milion dollarë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në zonën e ish-Kënetës apo "Durrësin e Ri", është ngritur një zyrë e Policisë së Shtetit, për t’i ardhur në ndihmë banorëve të njësisë ad

Drejtori i Patentave, Arben Isaraj, ka dhënë dorëheqjen pas arrestimit të vëllait të tij për trafik narkotikësh.

Të gjithë ata që nuk i kanë plotësuar vitet e punës me kontribute për të përfituar pension, tashmë kanë një zgjidhje.

Gazetari Artan Hoxha i ftuar në studion e "Report tv" për të komentuar zhvillimet e fundit në lidhje me operacionin që përfundoi me godit

Përmes një njoftimi, Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit njofton se ka nisur punën për prishjen e ndërtimeve në Roskovec në k

Shefi i Antidrogës dhe trafiqeve në Policinë e Korçës, i cili verifikoi lëvizjet e ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe familjes

Gazetari Basir Çollaku përmes një postimi në “Facebook” denoncon një tjetër arrestim që ka ndodhur gjatë ditës së djeshme, kur u ndaluan

Mbrëmjen e së dielës janë arrestuar vëllezërit Avdyli në Shijak së bashku me 20 persona të tjerë, ndërsa në kërkim është edhe Lul Berisha

Bregdeti dhe zonat e ulëta dominohen nga kthjellime dhe vranesira të shpeshta, por me vranësira dhe shira mbeten zonat verilindore, ku në

Bashkimi Europian përshëndet operacionin e gjerë antidrogë të ndërmarrë nga Policia e Shtetit të dielën.