Ministri Ahmetaj prezanton projektbuxhetin dhe paketën fiskale në Durrës (FOTO+VIDEO)

Postuar: 27/10/2017 - 18:21

   860 milion dollarë është shuma e investimeve publike që janë parashikuar për buxhetin e shtetit në vitin 2018, ndërkohë që është parashikuar edhe rritje e të ardhurave që do të përfitojnë bashkitë e vendit në shumën 31 milion dollarë.

Detaje nga projektbuxheti dhe paketa fiskale e vitit 2018 ka dhënë ministri i Financave Arben Ahmetaj, i cili ka zhvilluar një bashkëbisedim në qytetin e Durrësit me grupet e interesit.

Ahmetaj ka theksuar se investimet publike këtë vit do të rriten me 42%, ndërsa shtoi se qeveria ia ka dalë që në dy vitet e fundit të mos e shtojë më shumë borxhin publik, ndërsa tani ai po fillon të ulet gradualisht.

Investimet publike në vitin 2018

Disa nga investimet më të rëndësishme të pritshme gjatë 2018 janë përfundimi i dy bypass-ve të Fierit dhe Tepelenës, tuneli i Elbasanit si dhe projekte të reja në rrugë kombëtare që do të financohen nga skema 1 miliard lekë në partneritet me privatin. Ahmetaj ka përmendur edhe shifrat që do të përfitojë arsimi, shëndetësia dhe bujqësia, të cilat do të marrin përkatësisht shuma nga 26-30 milion euro më shumë se vitin e kaluar. Edhe pushteti lokal do të ketë më shumë fonde, pasi është parashikuar që bashkitë të financohen me 1% të produktit të brendshëm bruto, e cila përkthehet në rreth 30 milion dollarë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) njofton gjithë abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë

   Regjistrohet një tjetër lëkundje sizmike, këtë herë në Kavajë.

   Vdekja tragjike në një aksident rrugor e 25-vjeçarit nga Durrësi Xhemal Goga ka lënë të pikëlluar familjarët, miqtë dhe kolegët e të r

   E ndërtuar 85 vite më parë, godina simbol e qytetit të Durrësit, që shërben si degë e Bankës Tregtare pritet t’i nështrohet rikonstruk

   Presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitarivić zhvillon nesër vizitë në Durrës, interes i madh nga qytetarët durrsakë.

Tërmetet e njëpasnjëshme vazhdojnë të lëkundin Shqipërinë e Mesme në këtë sezon veror.

Helmimet nga ushqimi bëhen më të shpeshta gjatë stinës së verës, kryesisht për shkak të kushteve në të cilat tregtohen dhe ruhen produkte

Zyra antikorrupsion e kryeministrit prej dy ditësh ka zbarkuar në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive në Durrës.

Zylfije Haklaj motra e Shkëlqim, Halil, Ylli dhe Fatmir Haklajt të vrarë në Tropojë thyen heshtjen duke dhënë një intervistë për “Shqipta

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Artan Zeneli është shkarkuar nga organet e Vettingut.