Ministri Cakaj e shkarkoi, diplomatja shqiptare kandidon në zgjedhjet europiane

14/04/2019 - 22:02

Gerarta Ballo është një nga diplomatet shqiptare, e cila u shkarkua nga detyra nga Ministri i Jashtëm në Detyrë, Gent Cakaj, pas reformës që ai ndërmori.

Ndërsa u shkarkua nga Cakaj, mësohet se Ballo kandidon  për zgjedhjet europiane që do të zhvillohen në 26 maj 2019, si emërtesë e pavarur brenda listës së Partisë Demokratike, forca kryesore e qendrës së majtë italiane. Ajo kandidon në kolegjin zgjedhor të Italisë së Jugut, ku bëjnë pjesë 6 rajone (Abruzzo, Calabria, Campania, Molise dhe Puglia) me pothuajse 14 milionë banorë.

Gerarta Ballo ka nisur jetën e saj në Itali në moshën 11 vjeçe , ndërsa ka kryer studimet në degën e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ka punuar si gazetare, duke themeluar njëkohësisht disa shoqata.

Ka përqendruar punën e saj te të rinjtë, emigrantët dhe gjeneratat e dyta, ndërsa në Torino, pothuajse 10 vjet më parë drejtonte edhe një emisionin radiofonik, ‘Shqip in Torino’.

Veç të tjerash, Gerarta është Qytetare Nderi e Lungro-s, bashki arbëreshe e Kalabrisë ku ndodhet selia e Ipeshkvisë së ritit bizantin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në kuadër të sezonit turistik 2019, Prefekti i Qarkut Durrës Roland Nasto ka zhvilluar mëngjesin e sotëm takim me të gjithë përfaqësuesit

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto, së bashku me kreun e Policisë Bashkiake Vasip Çopa kanë inspektuar në terren zbatimin e planit të

Lajme të këqija vijnë nga Luksemburgu për negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Tre ditë para protestës së opozitës, ambasada amerikane në Tiranë i ka bërë thirrje të gjithë shtetasve të saj që ndodhen në Shqipëri të

Studimet sizmiologjike e mjedisore, të bëra nga firma ndërtuese për zbatimin e projektit të lejes ndërtimore të 4 objekteve 5-katëshe në

Ndërtimi i katër pallateve në zonën e Kodër Vilës në Durrës, ka sjellë edhe përplasjen e radhës midis specialistëve të fushës dhe bashkis

Valbona Sakollari, kandidatja e Bindjes Demokratike për bashkinë e Durrësit vjen me një program elektoral që synon të përmirësojë kushtet

"Paketa Moneyval miratuar dje nga Parlamenti sjell mjete të reja për të luftuar në mënyrë efektive kundër pastrimit të parave dhe fin

Aksi i Bulevardit Zogu i Parë, nga Sheshi “Skëndërbej” te ish-Stacioni i Trenit, do të rikonstruktohet për t’u kthyer në një nga zonat ko