Ministrja Shahini vizitë në UAMD, nis shpërndarja e Kartës së Studentit (VIDEO)

18/10/2019 - 19:05

“Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini zhvilloi një vizitë në Universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës (UAMD). Ajo shpërndau kartat e para studentore për UAMD-në dhe pati një bashkëbisedim të frytshëm me studentët”,- thuhet në njoftimin e UAMD-së.

Në materialin filmik që shoqëron postimin e UAMD-së vihet në dukje se në filialin e Postës Shqiptare hapur në ambientet e UAMD-së ka nisur shpërndarja e kartave të para të studentit, por pa u specifikuar përfitimet që rrjedhin prej saj.
Gjatë takimit është diskutuar edhe për tarifat e studimit për Bachelor-in dhe Master-in.

Rektorja Kseanela Sotirofski tha para studentëve se UAMD-ja ka tarifat më të ulta në shkallë vendi. Njëkohësisht Sotirofski theksoi se për masterin do aplikohet edhe pagesa me këste nga ana e studentëve.

Nga ana tjetër, ministrja Besa Shahini, diskutoi me studentët mundësitë e zhvillimit të praktikave pranë institucioneve publike, ndërkohë që në takim u deklarua se biblioteka digjitale do të jetë e hapur për studentët edhe gjatë fundjavës. 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Situatë dramatike me mbeturinat urbane në zonën e ish-Kënetës, më saktësisht në rrugën “Gjelbërimi”.

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka zhvilluar një mbledhje të jashtëzakonshme me mjete të komunikimit elektronik ku janë miratuar dy vendime

Prezenca e OSBE-së rrëzon projektin e opozitës parlamentare për ndryshim të Kushtetutës, ku kërkohet rishikimi i sistemin zgjedhor në ven

Gjatë muajve të pandemisë Covid-19, porti i Durrësit nuk e ka ndalur punën për asnjë moment, por efektet e krizës janë ndjerë, në sektorë

Temperaturat e larta dhe era e fortë në zonën e plazhit duket se kanë favorizuar një vatër zjarri pranë rrethrrotullimit tek Ura e Dajlan

Pas lajmit të dhënë nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, se do të rritet numri i testeve të koronavirusit në vend ka reaguar

Këshilli Bashkiak Durrës do të miratojë pasditen e sotme një listë me 7 pallate 5-katëshe në rajonet nr.4 dhe nr.5, për të cilat Institut

Meteorologia Adiola Bami nga Meteoalb, duke folur në lidhje me parashikimin e motit për këtë javë si dhe për muajin korrik, tha se duke n

Policia e Shtetit ofron shpërblim 10 mijë euro për këdo që jep informacion për vendndodhjen e Talo Çelës, i shumëkërkuar nga autoritetet

"DurrësLajm" po publikon listën e dytë me 1200 qytetarë me dëmtime DS1, DS2 dhe DS3 në banesën e tyre që do të përfitojn