Misioni i FRONTEX në Shqipëri, Lleshaj: Luftë ndaj emigracionit të paligjshëm

19/10/2019 - 13:09

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj nga Kakavija deklaroi se misioni i FRONTEX në Shqipëri ka vijuar punën.

Lleshaj theksoi se ky misionin lufton emigracionin e paligjshëm dhe është i pari i këtij lloji në vendin tonë, duke i dhënë eksperiencë të veçantë policisë shqiptare, me përafrim të saj me standardet europiane.

"Që prej majit të këtij viti, ka filluar në terren operacioni i përbashkët me FRONTEX dhe policinë shqiptare, që synon kontrollin e kufirit të gjelbër të Shqipërisë me synim parandalimin , pengimin dhe kontrollin e emigracionit të paligjshëm. Misioni i FRONTEX në Shqipëri është i pari që realizohet nga FRONTEX jashtë BE. Është një mision shumë i rëndësishënm, e para për të penguar emigracionin e paligjshëm dhe e dyta, ne synojmë që prej këtij operacioni të përfitojmë përvojën europiane, si dhe zgjerojmë bashkëpunimin mes policisë tonë dhe asaj europiane", deklaroi Lleshaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

DurrësLajm po publikon më poshtë listën e qytetarëve përfitues të grantit të Rikonstruksionit të banesave të dëmtuara nga tërmeti në nive

Regjisori dhe aktori Edmond Budina foli për gazetaren e "News24" Klodiana Lala, pas dorëzimit të kallëzimit penal në SPAK për shembjen e

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar pozitivë me Covid-19 23 persona në vendin tonë.

Mati është futur sërish në zonat e prekura nga Covid-19, pasi janë shfaqur 6 raste të reja në njësinë administrative Rukaj.

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit do të bëjë një tjetër kallëzim sot në SPAK.

Në një ceremoni të veçantë, të zhvilluar në bazën ajrore të Farkës, ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka dhe ambasadorja e Shteteve të Bash

Sipas MeteoAlb, vendi ynë në pjesën e parë të ditës mbetet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare, të cilat gjenerojnë reshj

Edhe pse situata e Covid-19 në Shqipëri paraqitet e qëndrueshme, gjatë një interviste ne emisionin “Opinion”, Ministrja e Shëndetësisë Og

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas përfundimit të mbledhjes 4-orëshe të Këshillit Politi