Misioni i FRONTEX në Shqipëri, Lleshaj: Luftë ndaj emigracionit të paligjshëm

19/10/2019 - 13:09

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj nga Kakavija deklaroi se misioni i FRONTEX në Shqipëri ka vijuar punën.

Lleshaj theksoi se ky misionin lufton emigracionin e paligjshëm dhe është i pari i këtij lloji në vendin tonë, duke i dhënë eksperiencë të veçantë policisë shqiptare, me përafrim të saj me standardet europiane.

"Që prej majit të këtij viti, ka filluar në terren operacioni i përbashkët me FRONTEX dhe policinë shqiptare, që synon kontrollin e kufirit të gjelbër të Shqipërisë me synim parandalimin , pengimin dhe kontrollin e emigracionit të paligjshëm. Misioni i FRONTEX në Shqipëri është i pari që realizohet nga FRONTEX jashtë BE. Është një mision shumë i rëndësishënm, e para për të penguar emigracionin e paligjshëm dhe e dyta, ne synojmë që prej këtij operacioni të përfitojmë përvojën europiane, si dhe zgjerojmë bashkëpunimin mes policisë tonë dhe asaj europiane", deklaroi Lleshaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Emërimi sot pasdite i Marsida Xhaferllarit nga Presidenti Ilir Meta si anëtare e Gjykatës Kushtetuese, e fut në kaos procesin e krijimit

• Brenda vitit 2020, parashikohen investime, duke e përafruar me standardet më të mira evropiane

Jugu i vendit është mbërthyer nga moti i keq, me stuhi dhe reshje shiu.

Të kërkosh sot një profesionist si murator, hidraulik, marangoz, xhenerik, elektricist, profesione këto të cilat kanë qenë me shumicë në

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë njofton se laboratori i ISHTI-t (Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial) në zonën e Porto

Kur na ndajnë edhe disa ditë nga festat e Nëntorit, qyteti i Durrësit ka nisur të ngjyroset me flamujt kuqezi.

Menjëherë pas fjalës së kandidates Arta Marku, për Kryeprokuror/e, seanca dëgjimore në Këshillin e Lartë të Prokurorisë vazhdoi me Fatjon

Policia e Shtetit ka publikuar masat e rrepta të marra për zhvillimin sa më normal të ndeshjes Shqipëria-Andorra e cila zhvillohet më 14