Misteri me jahtin luksoz të braktisur, nisin hetimet për ngjarjen

07/09/2019 - 12:57

Është gjetur  i braktisur një jaht luksoz me emrin "Atik Bey" në kufirin detar mes Shqipërisë dhe Malit të zi.

Mjeti lundrues është gjetur nga një peshkarexhë e portit të Shëngjinit, “Esperanca”, e cila ka njoftuar Policinë Kufitare të Lezhës dhe njëkohësisht është njoftuar edhe Qendra Ndërinstitucionale Operacionale Detare.

Mjeti i braktisur që lëviste pa një drejtim të qartë është ankoruar në portin e Shëngjinit, por ende nuk dihet asgjë për pronarin e tij dhe personat që mund të kenë qenë në bord.

DurrësLajm mëson se jahti me flamur turk 14 metra i gjatë dhe rreth 8 metra i gjerë dhe me vlerë rreth 100 mijë euro është sinjalizuar për herë të fundit nga porti i Budvës në Mal të zi, 4 ditë më parë. 

Brenda jahtit, policia kufitare ka gjetur dokumentat e pronarit të mjetit lundrues, por mbeten ende të paqarta arsyet e braktisjes së tij në ujërat shqiptare. Menjëherë kanë nisur verifikimet në lidhje me rastin duke marrë kontakte me autoritetet e Malit të zi dhe Turqisë për të hedhur dritë më shumë mbi këtë ngjarje misterioze.

Grupi hetimor ka mbledhur gjurmët e gishtave të gjetura në jaht, pasi ato mund të shërbejnë për të zbuluar personin apo personat që kanë lundruar me jahtin "Atik Bey".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dhjetëra banorë të komunitetit rom që banojnë në zonën e Nishtullës, janë ndër shtresat më të varfra në Durrës dhe që nuk kanë asnjë mund

“Liria e shtypit nuk duhet të minohet nga masat kundër dezinformimit në lidhje me COVID-19”.

Ministria e Shëndetësisë informon se, në spitalin Infektiv ka ndërruar jetë një pacient 75-vjeçar.

Arrestohet drejtori i ‘Burgut 313’, Eduard Struga, raporton "BalkanWeb".

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton shtetasit shqiptarë në Poloni se për shkak të situatës aktuale me Covid-19, autoritetet

Nga 27 rastet e reja me koronavirus në vend, 12 prej tyre janë nga Shkodra, duke e bërë kryeqendrën e Veriut të tretën pas Tiranës e Durr

Duke filluar nga nesër në orën 13:00 deri të hënën në orën 5:00, gjithçka do të jetë e mbyllur, dhe asnjë kalimtar nuk do të lejohet të d

Bashkimi Europian përmes zyrës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri ka akorduar 4 milionë euro në fushën e shëndetësisë në luftën kundër C

Policia e Shtetit vijon aplikimin e gjobave për të gjithë ata qytetarë që nuk zbatojnë rregullat kufizuese të vendosura nga shtetit për p