Mjekja pediatre shpjegon pse vdiq foshnja 16-muajshe në pavionin Covid-19

24/11/2020 - 22:36

Mjekja pediatre, Gjerogjina Kuli-Lito e ftuar në emisionin ‘”Real Story’’ të Sokol Ballës në News24 ka zbuluar detaje nga vdekja e fëmijës së parë në Shqipëri që vdiq nga COVID-19.

Fëmija ndërroi jetë më 20 nëntor në Pediatrinë e Tiranës, në pavionin e COVID-19, pasi kishte shenja të sindromës Kawasaki (gjendje akute nga COVID-19). Kuli-Lito thotë se fëmiaj u komplikua me insuficencë multi-organore që në gjithë botën ka fatalitet mbi 85%.

"Ai ishte një fëmijë, u referua me COVID dhe ishte me Kawasaki, u komplikua me insuficiencë multi-organore, ka fatalitet mbi 85%"- tha mjekja pediatre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria shqiptare shpall person të padëshirueshëm një diplomat rus, duke i kërkuar largimin nga vendi për 72 orë pasi nuk ka respektuar m

Përfundon riparimi i shkollës profesionale “Hysen Çela” në Durrës.

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur sot që ora policore të vijojë dhe në javët në vijim, po ashtu dhe në universitete mësimi të jetë online

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer gjithsej 3088 testime dhe kanë rezultuar pozitivë

Ndëshkohen me masë administrative 453 qytetarë që u konstatuan duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.  

Eugena Tomini, shefe e shërbimit të epidemiologjisë në ISHP emërohet zv.ministre e re e Shëndetësisë.

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka njoftuar se që prej datës 20 janar 2021, ka hyrë në fuqi marrëveshja ndryshuese ndërmjet Kës

Drejtoria e Përgjithshme Detare njofton për përkeqësim të motit në vendin tonë.

Sot mbushen 10 vjet nga ngjarja e rëndë e protestës së “21 janarit”, ku katër persona u vranë në bulevard, teksa opozita e asaj kohe prot