Mjeku pneumolog shpjegon pse po preken të rinjtë nga koronavirusi

04/07/2020 - 19:47

Mjeku pneumolog Arjan Mezini tha se rritja e rasteve me COVID në Shqipëri është më e madhe nga sa ai kishte parashikuar se do të ndodhte pas hapjes. Gjatë një interviste në News 24, Mezini tha se kjo situatë mund të ndryshojë përmes përdorimit të maskës.

“Janë studime të çertifikuara që përdorimi i maskës ndikon nga 60-80 përqind të uljes së infeksionit. Jo më kot vende si Gjermania apo Franca e kanë të detyrueshme”, u shpreh mjeku.

Ndërkohë lidhur me rritjen e numrit të rasteve tek personat në moshë të re, Mezini tha se ai beson që kjo vjen prej faktit, që të rinjtë nuk tregojnë kujdes.

“Për mendimin tim sepse pacientët me patologji apo në moshë ruhen, ndërsa mosha e re e ka kapur lehtë”, u shpreh Mezini.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 6 persona nga COVID-19 në vendin tonë, nga të cilët 1 qytet

Ambasada shqiptare në Greqi ka njoftuat shtyrjen e aftit kohor për tërheqjen e dokumenteve biometrike, pasaportat dhe kartat e identiteti

U konstatuan duke lëvizur pa maskat mbrojtëse, ndëshkohen më masë administrative 473 qytetarë.

Prefektura e qarkut të Durrësit njofton se duke iu referuara informacioneve paraprake nga IGJEUM, SHMU, MeteoAlb si dhe ERCC se në datat

Federata Shqiptare e Futbollit i ka kërkuar Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale një qira për stadumin Air Albania, që aktual

IGJEUM dhe Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikojnë reshje intensive shiu prej datës 22 deri më 26 janar në të gjithë territorin e ve

Shkarkohet nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit prokurori i Apelit të Vlorës, Enrik Haxhiraj.

Nëna e dy vëllezërve të vrarë Viktor dhe Besmir Haxhia, zonja Marte Haxhia, i bën thirrje shtetit që të zbardhë sa më parë vrasjen e dy d

Mbërrijnë makineritë e para për ndërimin e godinës në truallin ku është menduar ngritja e spitalit rajonal të Fierit.

Analisti Baton Haxhiu dhe Fitim Zekthi ishin mbrëmë të ftuar në emisionin "Opinion" ku kanë debatuar lidhur me gjendjen e varfërisë në Sh