Momente drithëruese në homazhet e Klodian Tanushit, prekin 3 fëmijët e mitur

16/05/2019 - 10:38

Ditën e sotme po i  jepet lamtumira "Dëshmorit të Atdheut", major Klodian Tanushi, i cili ra në krye të detyrës gjatë misionit të NATO-s në Letoni. 

Ndërkohë, kanë nisur homazhet për majorin në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë. Në këtë ceremoni po marrin pjesë një numër i madh ushtarakësh, të afërmish dhe figura politike. Ndërkohë në ceremoni të pranishëm janë edhe fëmijët e "Dëshmorit të Atdheut" që la pas. Djali i tij i madh 14-vjeçar, djali tjetër 11-vjeçar dhe vajza më e vogël 1-vjeçare.

Në nder të komandantit të kontigjentit shqiptar në Letoni sot është shpallur ditë zie kombëtare. Në të gjitha institucionet publike e private, flamuri kombëtar do të ulet në gjysmështizë.

Homazhet për "Dëshmorin e Atdheut", po zhvillohen në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, dhe do të vijojnë deri në orën 12:00.

Tanushi nuk mundi që t'i mbijetonte plagëve të marra si pasojë e shpërthimit të një mine gjatë misionit në Letoni. Kjo minë pasi i mori jetën në vend nëntetares Zarife Hasanaj, i kushtoi vdekjen edhe major Tanushit. Ai edhe pse u shtrua në spitalin e Rigës për disa ditë në gjendje të rëndë, humbi betejën me jetën  mbrëmjen e së premtes më 10 maj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

OSBE ka bërë apel para protestës së sotme kombëtare të opozitës se duke thënë se hedhja e gurëve dhe shashkave është e papranueshme.

Ministria e Brendshme ka publikuar listën përfundimtare të zgjedhësve për zgjedhjet vendore të datës 30 Qershor 2019.

Pak orë përpara protestës së opozitës së bashkuar, Ambasada Italiane u ka bërë thirrje qytetarëve që të shmangin grumbullimet dhe turmat

Banorët e Unazës së Durrësit kanë protestuar duke kërkuar vendosjen e një mbikalimi që i ndihmon ata për të kaluar nga njëra anë e rrugës

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku paralajmëroi së fundmi planet e afërta të qeverisë “Rama” për dhënien me konce

Pjesa e parë e ditës do të dominohet nga mot kryesisht i kthjellët në të gjithë vendin, por në zonat malore herë pas here do të ketë kali

Krahas vizitës në bashkinë e Durrësit dhe PS-në lokale, ministrja e Arsimit Besa Shahini ka zhvilluar një takim edhe në UAMD.

Përfaqësues të Strukturës së Investimeve për Ballkanin Perëndimor ( WBIF), Komisionit Europian dhe BERZH, kanë zhvilluar një vizitë në Po

Pavarësisht nga disa informata se Paketa e Zgjerimit 2019 do të shtyhet, Ballkani Perëndimor Evropian zbulon se miratimi dhe publikimi i