Moti i keq do të vazhdojë, ja çfarë do të ndodhë në orët në vijim

12/11/2019 - 22:23

Ditën e sotme moti i keq ka përfshirë gjithë vendin, duke shkaktuar probleme në disa akse rrugore, ndërsa ka shkaktuar probleme dhe në shpërndarjen e energjisë elektrike.

Ndërkohë, mësohet se në orët në vijim moti pritet të përkeqësohet, duke rritur edhe më tepër rrezikon e përmbytjeve. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak thotë se situata do të jetë e tillë edhe ditën e nesërme.

Parashikimi:

Si pasojë e aktivitetit të një medicane (ciklonë mesdhetar) situata reale mbi vendin tonë paraqitet me reshje shiu të cilat kanë përfshirë të gjithë territorin. Për momentin reshjet e shiut me intensitet mesatar kanë përfshirë qarqet si Lezhë, Shkodër dhe Berat ndërsa në qarqet e tjera reshjet e shiut janë me intensitet të ulët.

Që prej orëve të para të mëngjesit, ashtu sic ishte parashikuar, problematike kryesisht në zonën jugore dhe në bregdet ka qenë era. Intensiteti i erës ka qenë 5-15m/s ndërsa shpejtësia maksimale e regjistruar në stacionet tona ka qenë në qytetin e Durrësit me shpejtësi deri në 30m/s (erë intensive) si dhe në zona të caktuara si zona e Llogara-së apo zonat luginore të vendit.

Për orët në vazhdim pritet një agravim i situatës meteorologjike. Zona e ultësirës perëndimore, si dhe jugperëndimi dhe veriperëndimi do të preken nga reshjet e shiut të vazhdueshme me intensitet mesatar dhe të lartë! Reshjet do të jenë në formën e rrebesheve, breshërit si dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike. Përgjatë orëve të vona të mbrëmjes si dhe orët e para të mëngjesit të datës 13.11.2019 këto reshje prekin edhe zonat malore në lindje të territorit.

Edhe era do të vijoj të jetë problematike dhe intensive me shpejtësi 20-35m/s cka ka sjellë dhe do të vijoj të sjellë det të trazuar me forcë 6-7 ballë dhe lartësi vale 3.5-4.7metër duke u bërë mjaft problematike edhe për lundrimet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të hënën (nesër) pritet të nisë procesi mësimor në qarkun e Durrësit pas një ndërprerjeje gati 2 javore që nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ditën e nesërme, Universiteti i Durrësit do të rihapë dyert sërish pas shkëputjes së detyruar për shkak të tërmetit të 26 nëntorit.

Pjesa urbane në Tiranë e ka mbyllur fazën e emergjencës, ndërkohë që po punohet edhe në zonat rurale që jeta t’i rikthehet normalitetit.

Pasi hapi dyert dhe zemrat për një strehë të sigurt për qytetarët shqiptarë të prekur nga tërmeti tashmë qeveria e Kosovës është mobilizu

Tërmeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëme edhe në selinë e Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve në Tiranë.

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka miratuar listën me 660 familje të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit, të cilat përfitojnë subvencionim qir

Vijon prishja e ndërtesave të dëmtuara rëndë gjatë tërmetit të 26 nëntorit.

Mesditën e sotme, mjetet e rënda të IMT-së kanë prishur shtëpinë dy katëshe në Ish-Kënetë, siç duket në videon e “DurrësLajm”.

Nis shembja e një godine 2 katëshe në lagjen nr.14, në Durrës.

Këshilli Bashkiak i Lezhës ka miratuar pagesën e plotë të qirasë për të gjitha familjet e prekura nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.