Moti i keq në Durrës, pezullohet puna në portin e peshkimit

15/11/2019 - 10:53

Prej rreth një jave anijet e flotës së peshkimit në Durrës qëndrojnë të ankoruara për shkak të motit të keq.

Situata kritike e kësaj fillim jave nuk ka kaluar ende, megjithëse aktualisht moti i keq është përqendruar në brigjet e vendit fqinjë Itali dhe vetëm në fundjavë pritet të rukthehet në vendin tonë. Në det të hapur forca e detit arrin 6-7 ballë, ndërsa në gjirin e Durrësit nuk i kalon 4 ballë.

Drejtimi i erës është jug-lindje dhe në portet e vendit fqinjë pritet të shkaktojë vonesa në nisjen e trageteve. Kapitaneria e Durrësit ben të ditur se mund të regjistrohen vonesa në mbërritjen e trageteve nga Bari e Ankona për shkak të motit të keq që ka përfshirë vijën bregdetare të Italisë.

Ndërsa përsa i përket nisjes së trageteve nga Durrësi nuk parashikohen problematika. Vetëm pas ditës së diel pritet përmirësim i kushteve atmoferike dhe rinisja e aktivitetit për flotën e peshkimit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mjeku pneumolog Arjan Mezini tha se rritja e rasteve me COVID në Shqipëri është më e madhe nga sa ai kishte parashikuar se do të ndodhte

Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur sekuestrimin e pasurisë së 5 shqiptarëve që po hetohen në Ho

Shoqata e Transportit publik nis punën të hënën, pas kërcënimeve që kryebashkiaku Erion Veliaj u bëri atyre se "nëse nuk nisin punën do i

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se Task- Forca anti-COVID do të vijojë intensifikimin e k

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar në vend 67 raste të reja të infektuar me koronavirus.

Finalizohet operacioni policor i koduar "Stadiumi", i zhvilluar në kushte të larta sigurie nga forcat operacionale të DVP Durrës, në bash

48 orë nga marrja e tamponëve të punonjësve të ISHSH Durrës dhe AKU Durrës, ende nuk kanë ardhur përgjigjet.

Fundjava dhe nisja e pushimeve ka bërë që në pikën doganore të Morinës të ketë një fluks të madh automjetesh nga Kosova që hyjnë në Shqip

Sipas MeteoAlb, pjesa e parë e ditës do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare.

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA) ka lënë në fuqi vendimin e KP për prokurorin Artan Bajrami, duke vendosur shkarkimin e tij nga detyra.