Mustafa viziton familjet e prekura nga tërmeti në Durrës: Qeveria dhe populli i Kosovës, të gatshëm për të ndihmuar

30/09/2019 - 14:48

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Ekrem Mustafa, tha se qeveria e Kosovës por edhe vetë populli është i gatshëm të ofrojë fonde dhe mbështetjen e tyre për të familjet e prekur nga tërmeti i 21  shtatorit.

Teksa vizitoi në Durrës familjet e prekura nga tërmetet të cilët prej ditësh strehohen në ambjentet e Kavalishencës, Mustafa tha se qëllimi i vizitës është njohja nga afër e nevojave që kanë me qëllim akordimin e ndihmave.

Zv.ministri i Brendshëm Juljan Hodaj, i pranishën në Kavalishencë tha se aktualisht ka përfunduar procesi i parë i verifikimit të dëmeve të shkaktuara nga tërmeti.

Filll pas kësaj, sqaroi Hodaj do të nisë puna për ndërtimin si dhe restaurimin e banesave që kërkojnë ndërhyrje më emergjente.

Në Durrës, dëmet që la pas termeti janë të shumta. Dhjetra banesa dhe disa pallate u klasifikuan si të papabanueshme duke iu vënë shiriti i bllokimit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtyhet afati që kanë qytetarët për të regjistruar ndryshimin e pronësisë së mjetit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugo

Rreziku nga koronavirusi ka anuluar pa afat Komisionin e Venecias. Sesioni plenar do të mbahej në Venecia në 20-21 mars, dhe komisioni do

Moti i keq i dy ditëve të fundit “shërbeu” për të depozituar në shëtitoren “Taulantia” në Durrës grumbuj me leshterikë, të cilët ju mbive

Në orën 18.00 të së premtes përfundon afati për të aplikuar tek platforma online e rindërtimit “Shtëpia ime”.

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas thirrjes së ambasadës amerikane që shtetasit amerikanë të kenë kujdes më datë 2 mars,

Gjatë muajit janar 2020, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 304 mijë tonë mallra të ndryshme.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri i ka bërë apel qytetarëvet të saj të bëjnë kujdes ditën e hënë kur pritet të mba

Pas lajmit për arrestimin e botuesit dhe analistit Henri Çili, ka reaguar me një qendrim të unifikuar Profesorati i Universitetit Europia

Në Shqipëri botuesi i njohur Henri Çili, pronar i Universitetit Europian të Tiranës, një prej institucioneve arsimore më të mëdha në vend

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në “Twitter” pas publikimit të informacioneve nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Sh