Naftëtarëve të Ballshit u bashkohen minatorët e Bulqizës dhe përfaqësues të shoqërisë civile

23/02/2020 - 13:02

Naftëtarëve të Ballshit, të ciltë mbajtën sot një marshim në rrugët e qytetit lidhur me mungesën e rrogave të tyre, i janë bashkuar edhe 10 përfaqësues të minatorëve të Bulqizës, qytetarë si dhe përfaqësues të shoqërisë civile.

Përgjatë këtyre ditëve, naftërët e Ballshit kanë qëndruar në grevë urie dhe ka nisur të përkeqësohet edhe gjendja e tyre shëndetësore, ku të paktën tre prej tyre ditën e djeshme përfunduan në spital, e megjithatë ata këmbëngulën se dëshironin të ktheheshin sërish atje për të arritur marrjen e pagave të tyre, si dhe rinisjen e punës.

Megjithëse atyre ju është premtuar se të martën do të jepen 3 pagat, ka krijuar tek ta shumë mosbesim kundrejt qeverisë dhe kompanisë ku ata punonin. Ndërkohë kryetari i sindikatës së minatorëve, Elton Debreshi ka thënë se do të jenë në mbështetje të naftëtarëve të Ballshit për grevën e tyre.

“Janë dy industri te medha si nafta dhe kromi. Mënyra e vetmje për të zgjidhur situatën është të bashkohemi, bashkimi bën fuqinë. Ka kaq vite që minatoret nuk kanë marrë një status. Probleme të mëdha shëndetësore. Edhe këtu është situatë e vështirë. Të krijojmë sindikata të reja që të mbështesin punëtoret për të bërë diçka të hajrit.”- u shpreh Debreshi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Eugena Tomini, shefe e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik thotë se Shqipëria është në nivelin e mesatares së Evropës sa i t

Ornela Gelaj është një nga mjeket shqiptare që shkoi në Itali me grupin e 30 mjekëve dhe infermierëve nga Shqipëria për të kontribuar në

Karantina si pasojë e përhapjes së koronavirusit ka bërë që të ulet ndjeshëm krimi në vend.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri, Raul Gonzales, në një intervistë me gazetarin e Top Channel, Muhamed Veliu, thot

Ndalesa e sotme e “Koncert në karantinë” në Durrës ishte lagjja nr.5, tek ish-befotrofi.

Auron Tare ka reaguar sërish sot në lidhje me incidentin e ndodhur në Portin e Durrësit, ku nuk u lejua që të akorohej një jaht luksoz.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në lidhje me testimin e CoVid-19, deklaroi se strategjia e testimit ve

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim iu ka bërë thirrje liderëve kryesorë politikë në vend, presidentit Meta, kryeministrit Rama dhe

Ndonëse vendi ynë po përballet me momente të vështira për shkak të koronavirusit, dhuna në familje vazhdon të jetë fenomen shqetësues në

Nuk ka të ndalur dhuna në familjet durrsake. Një grua nënë e dy fëmijëve të mitur është dhunuar nga bashkëshorti dhe vjehrra e saj.