Nasto: Banorëve të Durrësit nuk do t'u përmbyten banesat. Dëmtimet nga tërmeti, prioritet godinat e pabanueshme (VIDEO)

13/11/2019 - 18:24

Muaji Nëntor ka hyrë me reshjet të dendura. Në një intervistë për DurrësLajm, Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto, siguroi qytetarët durrsakë se këtë vit nuk do të ketë përmbytje të banesave të tyre.

“Pavarësisht reshjeve intensive të këtyre ditëve, situata është nën kontroll, ndërsa puna në terren vijon. Bashkia me grupet e punës janë duke punuar për të shmangur situatat problematike”,- tha Nasto.

I pyetur lidhur me procesin e dëmshpërblimit të të dëmtuarve nga tërmeti i 21 shtatorit, prefekti Nasto tha se përparësi do të kenë 99 banesat, që janë shpallur të pabanueshme në bashkinë e Durrësit.

Lista e miratuar në mbledhjen e fundit të Këshillit Bashkiak, përfshin 2039 familje, që janë në pritje të përfundimit të procedurave. 

Qarku Durrës rezulton më i prekuri nga tërmeti i 5.8 ballë që la pas një faturë financiare prej më shumë se 4 milion euro.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një automjet luksoz tip “Lamborghini” është kapur nga radarët e policisë ndërsa udhëtonte në bypass-in mes Fierit dhe Vlorës me shpejtësi

Mjeku pneumolog Arjan Mezini tha se rritja e rasteve me COVID në Shqipëri është më e madhe nga sa ai kishte parashikuar se do të ndodhte

E dëmtuar rëndë që nga tërmeti i 26 nëntorit, godina e Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor, ish-drejtoria e Shëndetit Publik në Durrë

Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur sekuestrimin e pasurisë së 5 shqiptarëve që po hetohen në Ho

Shoqata e Transportit publik nis punën të hënën, pas kërcënimeve që kryebashkiaku Erion Veliaj u bëri atyre se "nëse nuk nisin punën do i

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se Task- Forca anti-COVID do të vijojë intensifikimin e k

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar në vend 67 raste të reja të infektuar me koronavirus.

Finalizohet operacioni policor i koduar "Stadiumi", i zhvilluar në kushte të larta sigurie nga forcat operacionale të DVP Durrës, në bash

48 orë nga marrja e tamponëve të punonjësve të ISHSH Durrës dhe AKU Durrës, ende nuk kanë ardhur përgjigjet.

Fundjava dhe nisja e pushimeve ka bërë që në pikën doganore të Morinës të ketë një fluks të madh automjetesh nga Kosova që hyjnë në Shqip