Ndalohet zhytja në Durrës, profesionisti Thoma Berberi: As diktatura s’ka bërë një absurditet të tillë! (VIDEO)

Postuar: 20/06/2018 - 16:42

Qyteti i Durrësit njihet për 62 km vijë bregdetare në administrim. Bashkia e Durrësit është më e madhja në republike për vijën bregdetare që ka në administrim.

Pavarësisht se në këtë bashki zhvillon aktivitetin industra e turizmit më të madh në vend, sporti i zhytjes, është përjashtuar nga çdo aktivitet. Në gjirin e detit të Durrësit ndalohen veprimtaritë sportive nënujore megjithëse jemi në prag sezoni turistik.

Thoma Berberi është një prej profesionistëve në Durrës, i cili ditët e fundit ka denoncuar në media një problematikë të madhe me të cilën ndeshen zhytësit, një prej sporteve ujore shumë të dashur për të rinjtë e jo vetëm.

Të eksplorosh thellësitë e detit është sport i bukur por kjo nuk lejohet në Durrës. Kjo ka shqetësuar zhytësit durrsakë të cilet thonë se një qytet turistik pa këtë privilegj, krijon mangësi në paketat turistike. 

Zhytësi Thoma Berberi, i njohur si konstruktor i objekteve të para zhytëse në vendin tonë si, batiskafi Rinia, roboti i filmimeve nënujore Erald etj, ka shprehur shqetësimin pasi ka kërkuar në Policinë Kufitare të marrë një miratim zyrtar për 2 gazetarë italianë që do të zhyteshin në Durrës pa bombola, për të realizuar disa foto dhe video nënujore për promovimin e këtij rajoni të rëndësishëm bregdetar, por ka marrë përgjigje negative për shkak se nuk e lejon VKM Nr. 321, datë 28.5.2014.

Thoma Berberi nënvizon se kjo gjë nuk ka ndodhur as në sistemin diktatorial të Enver Hoxhës, madje duke qenë zhytjet e lira, ai bën me dije se kanë zbuluar dhe i kanë  dorëzuar që në vitet ‘60-të të shekullit të kaluar Vangjel Toçit thesare arkeologjike të cilat ndodhen edhe sot në Muzeun Arkeologjik të Durrësit.

Berberi thekson se ky është një absurditet i administratës së sotme shtetërore që duhet korrigjuar për të mos ju bërë barrë industrisë së turizmit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Pas “furtunës” së shkaktuar në Prokurori për hetimin e kërkuar për 10 prokurorë, Arta Marku, u përgjigj duke thënë se se kjo situatë ë

   Sokol Stojani, një ndër drejtorët kryesorë të Prokurorisë së Përgjithshme u lirua nga detyra më 19 shtator, sipas një urdhri të rrjedh

   143 persona kanë humbur jetën gjatë 8 muajve të parë të këtij viti në aksidente rrugore.

29 prej viktimave ishin femra.

   Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë regjistroi procedimin penal Nr.164/2017 për veprën penale  “Tr

   Qeveria ka zyrtarizuar tenderin për të dhënë me koncesion për 20 vjet kontrollin e pompave në stacionet e karburanteve.

Çështja “Shullazi” vijon të përplasë prokurorë të Krimeve të Rënda dhe kryeprokuroren e përkohshme, Arta Marku.

Pak ditë pas aksionit të IKMT-së në Jalë për prishjen e 9 objekteve që nuk dispononin dokumente dhe ishin në tokë shtetërore, kreu i Insp

Dosja “Shullazi”, ka shkaktuar një kaos të vertetë brenda ambiente të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ku Prokurorja e Përgjithshme Arta

I gjendur në mes të Durrësit sheshi "Veliera" ka lënë një impakt jo të mirë tek mijëra turistë që na kanë vizituar këtë sezon veror.

Si pasojë e mungesës së prokurorit është shtyrë në Gjykatën e Krimeve të Rënda seanca gjyqësore për ish- drejtorin e Policisë së Vlorës,