Ndalohet zhytja në Durrës, profesionisti Thoma Berberi: As diktatura s’ka bërë një absurditet të tillë! (VIDEO)

20/06/2018 - 16:42

Qyteti i Durrësit njihet për 62 km vijë bregdetare në administrim. Bashkia e Durrësit është më e madhja në republike për vijën bregdetare që ka në administrim.

Pavarësisht se në këtë bashki zhvillon aktivitetin industra e turizmit më të madh në vend, sporti i zhytjes, është përjashtuar nga çdo aktivitet. Në gjirin e detit të Durrësit ndalohen veprimtaritë sportive nënujore megjithëse jemi në prag sezoni turistik.

Thoma Berberi është një prej profesionistëve në Durrës, i cili ditët e fundit ka denoncuar në media një problematikë të madhe me të cilën ndeshen zhytësit, një prej sporteve ujore shumë të dashur për të rinjtë e jo vetëm.

Të eksplorosh thellësitë e detit është sport i bukur por kjo nuk lejohet në Durrës. Kjo ka shqetësuar zhytësit durrsakë të cilet thonë se një qytet turistik pa këtë privilegj, krijon mangësi në paketat turistike. 

Zhytësi Thoma Berberi, i njohur si konstruktor i objekteve të para zhytëse në vendin tonë si, batiskafi Rinia, roboti i filmimeve nënujore Erald etj, ka shprehur shqetësimin pasi ka kërkuar në Policinë Kufitare të marrë një miratim zyrtar për 2 gazetarë italianë që do të zhyteshin në Durrës pa bombola, për të realizuar disa foto dhe video nënujore për promovimin e këtij rajoni të rëndësishëm bregdetar, por ka marrë përgjigje negative për shkak se nuk e lejon VKM Nr. 321, datë 28.5.2014.

Thoma Berberi nënvizon se kjo gjë nuk ka ndodhur as në sistemin diktatorial të Enver Hoxhës, madje duke qenë zhytjet e lira, ai bën me dije se kanë zbuluar dhe i kanë  dorëzuar që në vitet ‘60-të të shekullit të kaluar Vangjel Toçit thesare arkeologjike të cilat ndodhen edhe sot në Muzeun Arkeologjik të Durrësit.

Berberi thekson se ky është një absurditet i administratës së sotme shtetërore që duhet korrigjuar për të mos ju bërë barrë industrisë së turizmit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash por që mundësitë për reshje janë të pakta.

I ftuar sonte në emisionin “Opinion”, Administratori  i OSHEE-së Adrian Çela deklaroi se nga vendimi për faljen e kamatëvonesave përfitoj

Ndërsa paketa ekonomike lidhur me situatën koronavirus ka nisur tashmë të aplikohet, duket se një kategori e caktuar qytetarësh janë ende

Kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana, shprehet permes nje postimi në rrjete sociale se sot janë ndarë ndihmat ekonomike për familjet në

Mjeku infeksionist, Tritan Kalo, është kundër lehtësimit të masave kundër koronavirusit, teksa shprehet se një vendim i tillë është i par

Të rinjtë e FRPD Durrës kanë dhuruar gjak ditën e sotme për t'u ardhur në ndihmë të sëmurëve talasemik.

Një grupim biznesmenësh durrsakë ka nisur sot shpërndarjen e pakove të para me ndihma ushqimore për familjet në nevojë.

Vendi fqinjë, Itali, regjistroi sot 610 viktima nga koronavirusi, ndërsa numri total ka arritur në 18.279.

Një paciente 72 vjeçare nga Tirana, me inicialet V.S., ka ndërruar jetë pasditen e sotme në spitalin infektiv në QSUT, e konfirmuar me CO

Foto-reportazhi i Rojterit (Reuters), që po bën xhiron në mediat botërore, por në ato shqiptare (përjashtuar dy portalet e Durrësit) mbah