Ndërprerja e transmetimeve analoge, durrsakët të revoltuar (VIDEO)

11/09/2018 - 15:01

Qeveria është tërhequr nga ndërprerja e transmetimeve analoge. Durrsakët sot i kanë bërë presion qeverisë të tërhiqet nga vendime të cilat bien ndesh me masën duke favorizuar bizneset e mëdha.

Durrsakët, një pjesë e të cilëve janë në gjendje të keqe ekonomike, nuk kanë asnjë mundësi për të parë as televizorin, pas ndërprejes së transmetimeve analoge. Pavarësisht se për çdo muaj në faturë të dritave kanë paguar edhe taksën e televizorit erdhi një ditë dhe transmetimet analoge u ndërprenë duke bërë që çdo familjeje ti kërkohet të blejë një dekoder digjital nëse do që të shohë televizor në shtëpi.

Pikat e tregtimit të dekoderave janë në lulëzim sepse shumë qytetarë janë dyndur për të blerë dekoderin për të mos qëndruar në errësirë e të painformuar, por ka edhe shumë të tjerë që nuk e dinë akoma se çfarë është dekoderi.

Reagimi i durrsakëve është i ashpër sepse ajo kategori që nuk ka mundur dot ta blejë dekoderin për shkak të varfërisë ka mbetur në errësirë një ditë shtatori pas vendimit të qeverisë për të ndërprerë transmetimet analoge, vendim ky qe u shty deri më datën 15 janar të vitit 2019.

Më të prekur nga ky vendim janë mosha e tretë që me pensionin që marrin, nuk kanë mundësi të shpenzojnë për blerjen e dekoderit si dhe të paguajnë çdo muaj tarifat private për të parë televizor.

E si të mos mjaftonte e gjithë kjo, sërish në faturat e energjisë për çdo muaj do të kenë për të paguar tarifën e vendosur nga televizioni publik shqiptar.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anija shqiptare "Oriku" dhe ekuipazhi i saj që ndodhet me mision në detin Egje, ka shpëtuar në tre operacione të ndryshme 111 emigrantë.

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka shpallur 12 vende të lira në Shërbimin Diplomatik shqiptar.

Këtë të shtunë, Shqipëria do të vijojë me kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në zonat bregdetare dhe në zonat e ulëta, por vran

Gjykata e shpalli ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri të pafajshëm për trafik droge dhe fajtor për shpërdorim detyre.

Në kuadër të “Javes Europiane të Lëvizjes”, Bashkia Shijak në bashkëpunim me kopshtet dhe shkollat zhvilluan aktivitete të ndryshme sensi

Bllokohet një anije ruse e ngarkuar me grurë në portin e Durrësit.

Fundjava me diell do t`i lërë vendin ditëve me reshje dhe temperatura të ulta.

Ditën e fundit të shtatorit, në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, të gjithë të interesuarit do të mund të ndjekin një spektakël nd

Specialistët e krimit ekonomik kanë shoqëruar në polici për t’i marrë në pyetje 9 punonjës të Kadastrës së Durrësit.