Ndërprerja e transmetimeve analoge, durrsakët të revoltuar (VIDEO)

11/09/2018 - 15:01

Qeveria është tërhequr nga ndërprerja e transmetimeve analoge. Durrsakët sot i kanë bërë presion qeverisë të tërhiqet nga vendime të cilat bien ndesh me masën duke favorizuar bizneset e mëdha.

Durrsakët, një pjesë e të cilëve janë në gjendje të keqe ekonomike, nuk kanë asnjë mundësi për të parë as televizorin, pas ndërprejes së transmetimeve analoge. Pavarësisht se për çdo muaj në faturë të dritave kanë paguar edhe taksën e televizorit erdhi një ditë dhe transmetimet analoge u ndërprenë duke bërë që çdo familjeje ti kërkohet të blejë një dekoder digjital nëse do që të shohë televizor në shtëpi.

Pikat e tregtimit të dekoderave janë në lulëzim sepse shumë qytetarë janë dyndur për të blerë dekoderin për të mos qëndruar në errësirë e të painformuar, por ka edhe shumë të tjerë që nuk e dinë akoma se çfarë është dekoderi.

Reagimi i durrsakëve është i ashpër sepse ajo kategori që nuk ka mundur dot ta blejë dekoderin për shkak të varfërisë ka mbetur në errësirë një ditë shtatori pas vendimit të qeverisë për të ndërprerë transmetimet analoge, vendim ky qe u shty deri më datën 15 janar të vitit 2019.

Më të prekur nga ky vendim janë mosha e tretë që me pensionin që marrin, nuk kanë mundësi të shpenzojnë për blerjen e dekoderit si dhe të paguajnë çdo muaj tarifat private për të parë televizor.

E si të mos mjaftonte e gjithë kjo, sërish në faturat e energjisë për çdo muaj do të kenë për të paguar tarifën e vendosur nga televizioni publik shqiptar.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton të gjithë abontentët se më 22 dhe 23 korrik në disa zona të kryeqytetit do të ket

Njësia e qarkullimit rrugor pranë drejtorisë së policisë së qarkut Durrës ka përforcuar me shërbime shtesë akset më problematike të qarku

Shqiptari Festim Lato, i cili ishte vetëshpallur President i Republikës së Çamërisë raportohet të jetë vrarë në Holandë.

OBSH përgëzon Qeverinë Shqiptare për hapat e ndërmarrë për ndalimin e duhanpirjes dhe mbrojtjen e shëndetit nga të gjitha llojet e produk

Ashtu si në mandatin e parë, Bashkia e Tiranës vijon punën për shtimin e këndeve të lojërave për fëmijët.

Një super-operacion droge mes Italisë dhe Shqipërisë është finalizuar me sukses këtë mëngjes.

Finalizohet operacioni policor antidrogë i koduar “Bradasheshi”, sekuestrohen 50 doza kokainë, aparate celular, një automjet dhe një shum

Policia Kufitare e Shqipërisë, Malit të Zi dhe Kosovës kanë zhvilluar një trajnim në Plavë për rritjen e nivelit të kapaciteteve të Polic

Temperatura relativisht të larta dhe kthjellime mbizotërojnë në të gjithë Shqipërinë deri në orët e pasdites, kur në verilindje dhe jugli