Ndërtimi i mbikalimit të Fllakës/ Takim në prefekturë mes kryebashkiakëve, inxhinierëve, biznesit dhe banorëve

08/10/2019 - 17:31

Kërkesat dhe interesi i lartë publik i komunitetit të biznesit dhe banorëve të zonës “Për ndërtimin e mbikalimit të Fllakës” dhe për standartet që ofron autostrada Tiranë-Durrës në drejtim të sigurisë në këtë segment rrugor në Institucionin e Prefektit të Qarkut Durrës u materializuan në një takim ku ishin të pranishëm kryetarja e Bashkisë Durrës, Kryetari i Bashkisë Shijak, ekipi teknik i inxhinierëve të ARRSH-së si dhe përfaqësues nga biznesi dhe komuniteti.

"Tashmë në Këshillin Teknik të Autoritetit Rrugor Shqiptar, është pranuar dhe miratuar projekti dhe mënyra e financimit me fondet e biznesit privat nga ku parashikohet ndërveprimi me mbikalimin autostradal dhe ndërtimi i korsive të ngadalësimit.

Miratimi i këtij projekti krijon akses në autostradën Tiranë – Durrës jo vetëm për bizneset e zonës industriale në të dy drejtimet e aksit, por edhe për komunitetin e banorëve që jetojnë në këtë zonë. Ky projekt mundëson ndihmesën e mbi 100 bizneseve dhe popullsinë në të dy anet e rrugës.

Nga diskutimi në fund të takimit u lanë detyrat përkatese në drejtim të zbatimit të ligjit të ARRSH, evidentimi i objekteve të ligjshme brenda rrezes së punimeve, paraqitja e marrëveshjes së biznesit, si dhe të bëhet piketimi i projektit në terren nga firma që do të ndjekë punimet",- njofton Prefektura Durrës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një postimi në rrjete sociale, Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka përsëritur për të disatën herë që nga nisja e punimeve për rikonstru

Deputetja e Durrësit, Edlira Hyseni ka shprehur në rrjete sociale gëzimin e saj për shifrën rekord që iu akordua Shqipërisë në Konferencë

Bashkia e Durrësit ka publikuar në faqen zyrtare 8 pyetje dhe 8 përgjigje, ku synohet të sqarohen të gjitha pikëpyetjet e qytetarëve lidh

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen foli së bashku me kryeministrin Edi Rama pas përfundimit të Konferencës së Donator

Dera e apartamentit të Rakip dhe Dile Rekës qëndron gjithmonë hapur.

200 pacientë të vegjël në ditë kërkojnë ndihmën e bluzave të bardha në urgjencën pediatrike në Durrës.

Pas lirimit të dy ish- anëtarëve të bandës së Durrësit, Endrit Dokles dhe Sardian Sulejmanit, ILD ka filluar inspektimet në disa gjykata

Konferenca e Donatorëve në Bruksel ka mbledhur një shumë marramendëse për procesin e rindërtimit në Shqipëri, duke i kaluar të gjitha pri

Gjatë mbajtjes së seancës së dytë të Konferencës së Donatorëve në Bruksel, sa i takon procesit të rindërtimit në Shqipëri u bë me dijeni

Franca ka vendosur t’i dhurojë Shqipërisë 100 milionë euro për procesin e rindërtimit, pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit të 2019.